تولید محتوا برای سایت و شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا رکن اصلی و مهم برای ایجاد ارتباط میان کاربران و مشتریان یک وب‌سایت با برند است. در حقیقت، به‌واسطه محتوای درج شده در وب‌سایت است که کاربران به محصول یا خدمات ارائه شده از سوی یک کمپانی، شرکت یا سازمان دسترسی پیدا می‌کنند. البته محتوا، از طریق رسانه‌های گوناگون ممکن است که به‌صورت متنی، تصویری، صوتی یا ویدئویی به مخاطبین ارائه شود. آنچه که در بیان و ارائه محتوا بسیار اهمیت دارد، کیفیت و صحت مطالب است. با استفاده از محتوای مناسب هر کسب‌وکار یا هر شخصی به یک مرجع قابل‌اطمینان تبدیل می‌شود. مرجع قابل استناد می‌تواند، برای مالک آن ایجاد درآمد کند.

اهمیت تولید محتوای سئو شده و باکیفیت

اصول سئو بر اساس محتوا انجام می‌شوند. در واقع وب‌سایت‌های فعال در اینترنت، جهت بهبود و رشد عملکرد سایت و همچنین افزایش رتبه وب‌سایت در اغلب موتورهای جستجو، به تولید محتوای باکیفیت می‌پردازند. بسیاری از تولیدکنندگان محتوا یا محتوانویسان، برنامه‌ریزی و استراتژی خود را بر اساس استانداردها و اصول سئو پیش می‌برند.

اگر در تولید محتوا اصول و قواعد سئو را به‌خوبی رعایت شوند، مطمئنا هر سایتی به‌مرورزمان، در میان بهترین و پرمخاطب‌ترین سایت‌های فعال در حوزه کسب‌وکاری که در آن فعالیت می‌کند، ظاهر خواهد شد. بدین شکل، در الگوریتم‌های تعریف شده از سوی گوگل نیز، موفق خواهد بود. هر عملی که برای کسب‌وکاری انجام می‌شود، باید هدفمند و مشخص باشد. یعنی نتیجه عملکرد از تولید محتوا تا انتشار و بارگذاری آن، باید کاملا برنامه‌ریزی شده و موثر باشد. برخی از مهم‌ترین اهداف تولید محتوا در قسمت ذیل بیان شده‌اند.

  • شناساندن و بیان ویژگی‌های کسب‌وکار به دیگران
  • افزایش یا ارتقا رتبه‌بندی در سئو
  • ایجاد سهم بازار در میان رقبا، ایجاد فروش و ایجاد مشتریان واقعی
  • مشارکت و تعامل بیشتر در فضای اینترنت با مخاطبین هدف
  • افزایش ورودی و تعداد بازدیدکنندگان
  • افزایش فروش و ایجاد مشتریان وفادار

اهمیت تولید محتوای سئو شده

فرایند مهم تولید محتوای متنی

برای اینکه تولید محتوا مفید و موثر باشد و در بین صفحات جستجو جایگاهی خاص و ویژه پیدا کند، بهتر است که نویسندگان برخی اصول و نکات را رعایت کنند. در ادامه این مطلب برخی از این اصول مهم و ضروری بیان شده‌اند.

تولید محتوای موفق و مناسب

برای موفق شدن در هر زمینه‌ای، نیاز به برنامه‌ریزی و راهکار وجود دارد. این برنامه‌ریزی و راهکار را اصطلاحا استراتژی می‌نامند. استراتژی و تکنیک‌های قوی که در تولید محتوا از سوی نویسندگان یا تولیدکنندگان محتوا ارائه می‌شود. در واقع باعث افزایش جذب مخاطبین هدف و همچنین پیشی‌گرفتن از رقبا خواهد شد!

از سوی دیگر، گوگل نیز امتیازات وب‌سایت شما را نیز بالا برده و در صورت پایدار بودن این روند، تعداد بازدیدکنندگان افزایش‌یافته و موفقیت‌های بیشتری در کسب‌وکار خود در فضای اینترنت، کسب خواهید کرد. مطمئن باشید! اگر محتوای انتشاریافته در سایت، ساختار صحیح، بیان روان و کاربرپسند داشته باشد، موفقیت شما در گوگل و در میان رقبا، چشمگیر و ماندگار خواهد شد.

نتیجه گرایی، جذابیت و هدفمندی در تولید محتوا

برای این منظور نیاز است که چندین عامل اساسی و مهم مورد بازرسی و بررسی دقیق و ویژه قرار گیرد. توجه به این عنوان و توضیحات آن می‌تواند، نقش بسیار اساسی در پیشرفت هر کسب‌وکاری داشته باشد.

بررسی محتوای منتشر شده در وب‌سایت رقبا

از مهم‌ترین اقدامات، قبل از تولید محتوا، بررسی محتواها و مقالاتی است که در وب‌سایت رقبا منتشر شده‌اند! با شناسایی نقاط قوت و ضعف رقیبان می‌توان، نواقص و کاستی‌هایی که در محتواهای رقیب وجود دارند و یا نقاط قوتی که او دارد را در نظر گرفت و در زمان رقابت با ارائه بهتر گوی سبقت را ربود.

 این کار، نواقص و کاستی‌هایی که در محتواهای رقیب ارائه شده و ممکن است، برای مخاطب مهم باشند را مشخص می‌کند. بدین شکل، محتوای ارائه شده محتوای کاملا خاص و با کیفیتی خواهد شد. این ویژگی باعث می‌شود که مخاطبان و مشتریان به کسب‌وکاری که بهتر محتوا ارائه می‌دهد، مراجعه کنند.

تقویم محتوایی

تقویم محتوایی یکی از مهم‌ترین چشم‌اندازهایی است که هر کسب‌وکاری باید داشته باشد. برای موفقیت نیاز به پایداری و تداوم وجود دارد. باتوجه‌به تقویم محتوایی، فرد برای کسب‌وکار خود برنامه‌ریزی می‌کند.

تیترهای جذاب و گیرا

استفاده از عناوین جذاب و گیرا در تولید محتوا یکی از راه‌های جذب مخاطب است. اما به یاد داشته باشید، استفاده از تیترهای جذاب و باکیفیت در تولید محتوا اهمیت دارد. استفاده از تیتر زرد، مخاطبین موقتی را به سمت مجموعه شما هدایت خواهد کرد. موضوعی که آسیبی بسیار شدیدی به کسب‌وکار می‌زند. علت این آسیب چندین موضوع مختلف است. به عنوان مثال اتلاف وقت و زمان یا عدم تناسب میان محصولات و خدمات شما با مراجعین جز این موارد محسوب می‌شوند.

دلسردی به علت عدم فروش و ازبین‌رفتن منابع

عنوان جذاب، ذهن مخاطب را درگیر محتوای کلی مقاله کرده و او را علاقه‌مند به مطالعه یا مشاهده کل محتوای سایت خواهد کرد! بر اساس آمارهای منتشر شده، 80 درصد افراد یا مخاطبین به‌ عنوان محتوا توجه می‌کنند! بنابراین، باید در بیان عناوین گیرا در محتواهای ارائه شده در وب‌سایت، دقت نظر بیشتری داشت. در عناوین محتوا، علاوه بر کلمه کلیدی، می‌توانید از اعداد، پندها و نصایح، سخنان طنز‌آمیز، کلمات پرقدرت و پرسشی و … استفاده کنید.

فرایند تولید محتوا متنی

لیست کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی مناسب در محتوا، مهم‌ترین دلیل فنی است که نویسندگان در تولید محتوا به آن اهمیت زیادی می‌دهند. از همین رو، باید لیست کاملی از کلمات کلیدی تهیه کرده و برای هر یک از آن‌ها، محتوای یونیک و کاربرپسند تولید شود. در واقع، باید کاربران و مخاطبین هدف هر کسب‌وکاری، چه کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند و باتوجه‌به واژه جستجو شده یا کلمه کلیدی، محتوای اثربخش و باکیفیت تولید شود.

شناسایی و اهمیت به مخاطب

همواره باید در حین تولید محتوا به این نکته کلیدی توجه داشته باشید که این مطلب یا محتوا چه نیازی از کاربر پاسخ می‌دهد. در واقع، محتوایی که تولید می‌شود، زمانی مناسب یک کسب‌وکار است که دو فاکتور مهم رفع نیاز مخاطب و ارائه درست کالا یا خدمات کسب‌وکار را داشته باشد. اگر محتوای تولید شده دربردارنده چنین ویژگی مهمی باشد، قطعا مخاطبین بیشتری جذب وب‌سایت خواهند شد.

نگارش خلاق و ایده‌پردازی در محتوا

بعد از  تیتر اصلی و جذاب این محتوای خلاق است که باعث افزایش زمان حضور مخاطب و جذب او به یک وب‌سایت می‌شود. اغلب بیشترین میزان توجه به نوشته‌هایی است که توسط نویسندگان خلاق و بادقت در یک وب‌سایت یا مجموعه‌ قرار می‌گیرد.

تهیه و تولید محتوای بصری

این روزها، بیشتر افراد به‌جای وقت‌گذاشتن برای مطالعه یک مقاله چند صد کلمه‌ای، ترجیح می‌دهند، محتوای ویدئویی یا تصویری مشاهده کنند. بنابراین، در کنار تولید محتوای متنی پربازده و باکیفیت، به تهیه و تدوین محتوای تصویری و ویدئویی جذاب نیز باید اهمیت داده شود. به‌خصوص اگر قصد پیشرفت و افزایش مشتریان وجود دارد.

به‌روزرسانی محتوا

محتوا و مقالات نیازمند به‌روزرسانی هستند. حتما مقالات و محتواهای قدیمی باید بررسی و مجددا ویرایش و بازنشر شوند. آموزش‌ تکنیک‌های جدید و جذاب جهت تولید محتوا و به‌روز کردن سایت می‌بایست، موردتوجه واقع شوند. به‌طورکلی، سایت‌هایی که پربازدید و معتبر هستند، به شکل منظم، حداقل در هفته دو مرتبه، محتوای سایت خود را به‌روز می‌کنند و به همین علت روزانه تعداد بازدیدکنندگان آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.