ورود اطلاعات و آشنایی با آن

ورود اطلاعات یا دیتا اینتری، امروزه به‌عنوان یک شغل و تخصص محسوب می‌شود. برای فعالیت در حوزه دیتا اینتری یا ورود اطلاعات باید نسبت به آموزش و ارتقا برخی مهارت‌ها توجه بیشتری داشته باشید. ورود اطلاعات در حال حاضر، یکی از شغل‌های پر طرف‌دار محسوب می‌شود که متناسب با هر پروژه‌ای، میزان مهارت شما نیز سنجیده و ارتقا خواهد یافت.

مراحل ورود اطلاعات

باتوجه‌به گستردگی فعالیت یک برند یا شرکت، ممکن است، تعداد نیروهای فعال در این حوزه بیش از یک نفر باشد. بیشتر کسب‌وکارهای امروزی، به‌ویژه کسب‌وکارهای آنلاین برای ورود محتوا یا اطلاعات سئو شده، نیاز به فرد متخصص در حوزه دیتا اینتری دارند. شاید ورود اطلاعات در حجم کم، برای یک فرد مبتدی کار آسانی باشد، اما باتوجه‌به افزایش حجم کاری، میزان تخصص و مهارت فرد نیز در روند انجام کار بسیار موثر خواهد بود.

هر چه میزان مهارت و توانایی فرد بالا باشد، سرعت و دقت ورود داده‌ها و اطلاعات موردنیاز نیز افزایش خواهد یافت. به‌ عنوان مثال در اغلب فروشگاه‌های اینترنتی، ورود ارقام و قیمت‌ها به‌صورت دقیق، بسیار قابل‌توجه است. چرا که در صورت کم یا زیادشدن یک عدد، قیمت‌ یک محصول افزایش یا کاهش زیادی خواهد داشت. نتیجه این اتفاق، ضررهای جبران‌ناپذیری است که برای کسب‌وکار آنلاین رخ خواهد داد. برای بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین، تسلط فرد به مباحث و دانش سئو بسیار مهم است.

یکی از عوامل مهمی که باعث بهترشدن رتبه گوگل یک وب‌سایت می‌شود، تولید و بارگذاری محتوای باکیفیت و سئو شده است. اگر فعالان این حوزه از مهارت و دانش کافی برخوردار نباشند، مسلما وب‌سایت شما نیز در رتبه‌‌بندی گوگل، چندان موفق نخواهد شد. متخصصان دیتا اینتری، با واردکردن اطلاعات به پایگاه‌داده یا بارگذاری محتواها و همچنین تجزیه‌وتحلیل داده‌ها در کسب‌وکارهای مختلف، مشغول به فعالیت خواهند شد. آن‌ها از مجموعه نرم‌افزارهای آفیس و همچنین گوگل داکس استفاده می‌کنند.

ورود اطلاعات و مراحل آن

مهارت‌های لازم برای ورود اطلاعات

برای اینکه بتوانید، اطلاعات را به بهترین شکل ممکن وارد کنید، باید مجموعه‌ای از مهارت‌ها یا توانایی‌ها را در خود پرورش دهید. در ادامه مطلب این مهارت‌های ضروری بیان شده‌اند.

مهارت‌های کامپیوتری

برای آنکه در این حوزه به‌عنوان فرد متخصص و کاربلد ظاهر شوید، باید نسبت به آموزش و یادگیری برنامه‌های پرکاربرد مانند اِکسل و وُرد تمرکز بیشتری داشته باشید. در صورت تسلط بر این نرم‌افزارها، سرعت انجام کارهای مربوط به ورود اطلاعات افزایش خواهد یافت. برای یادگیری نیز می‌توانید، به وب‌سایت‌های مختلف آموزشی مراجعه کرده و فیلم‌ها یا ویدئوهای آموزشی را دانلود کنید.

همچنین لازم است، در خصوص نحوه عملکرد اسکنر، پرینتر و سایر دستگاه‌های ورودی دیجیتال، آموزش‌های لازم را کسب کنید. مطمئن باشید، با تمرین و ممارست زیاد، تسلط بالایی بر نرم‌افزارهای کامپیوتری پیدا خواهید کرد و ضمنا از پس انجام هر پروژه‎ای بر می‌آیید.

تقویت و تسلط بر زبان‌های خارجی

یکی دیگر از مهارت‌های مهمی که بهتر است، نسبت به آموزش یا تقویت آن، اهمیت قائل شوید، تسلط بر زبان‌های خارجی است. در میان سفارش‌های ورود و ثبت اطلاعات، برخی از سفارش‌ها به زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های خارجی هستند. در صورت تسلط بر یکی از زبان‌های خارجی، پذیرش پروژه‌های مختلف برای شما نیز بهتر و بیشتر خواهد بود. ضمن آنکه، بر میزان درآمد شما نیز افزوده می‌شود.

تمرین برای تبدیل‌شدن به تایپیست حرفه‌ای

آنچه که در این حوزه بسیار پراهمیت است، سرعت و دقت بالای متخصص دیتا اینتری است. برای افزایش سرعت و دقت ورود داده‌ها و اطلاعات، باید تمرین زیادی با صفحه‌کلید یا کیبورد داشته باشید. اگر بیشتر پروژه شما در خصوص ورود داده‌های عددی یا حسابداری است، بهتر است که بر 10 کلید عددی صفحه‌کلید مسلط باشید.

چنانچه به‌عنوان تولیدکننده محتوا قصد فعالیت دارید، لازم است که بر بخش حروف و علائم صفحه‌کلید مسلط باشید. برای ارتقا و تقویت این نوع مهارت‌ها، باید تمرینات زیادی در نظر بگیرید. برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های متنوع زیادی در این حوزه وجود دارند که می‌توانید، برای تمرین از آن‌ها استفاده کنید. در حالت کلی، باید در یک دقیقه، 35 کلمه وارد کنید.

افزایش مهارت ارتباط و تعامل با کارفرمایان

در مدت‌زمان انجام پروژه‌های دیتا اینتری، نیاز زیادی به برقراری ارتباط با کارفرمایان خواهید داشت. برای رفع برخی از ابهامات پروژه، ممکن است که نیاز به تعامل بیشتری با آن‌ها داشته باشید. ضمن آنکه، برقراری و حفظ ارتباط موثر با مشتری یا کارفرما، باعث افزایش اعتبار شما و همچنین جلب رضایت بیشتر او خواهد شد.

فرصت‌های شغلی مختلف برای متخصصین ورود اطلاعات

با یادگیری مهارت‌های ذکر شده، فرصت‌های شغلی زیادی را کسب خواهید کرد. بیشتر متخصصین این حوزه به‌صورت فریلنسری پروژه‌های شرکت‌های مختلف را دریافت می‌کنند. اغلب افراد به شکل دورکاری، تمام‌وقت یا پاره‌وقت به انجام پروژه‌ها می‌پردازند. یکی از دلایل استقبال از این فرصت شغلی به‌ویژه برای فریلنسرها، منعطف بودن زمان کاری است.

مشاغل مختلف برای متخصصین دیتا اینتری

باتوجه‌به اینکه، حقوق دریافتی آن‌ها نیز بر اساس تعداد کلمات یا محتوای وارد شده محاسبه می‌شود. از سوی دیگر، اگر به‌صورت کارمند تمام‌وقت در این حوزه فعالیت داشته باشید، ساعات کاری شما مشخص بوده و میزان دریافتی شما نیز ثابت خواهد بود. از جمله فرصت‌های شغلی که برای متخصصین در این حوزه وجود دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • واردکردن و ثبت داده‌های عددی
  • به‌روزرسانی یا ثبت اطلاعات مشتریان
  • تبدیل انواع فایل صوتی به متن
  • اصلاح یا تغییر داده‌ها و فایل‌های مختلف و ثبت مجدد آن‌ها
  • ثبت انواع داده‌های علمی و پزشکی
  • واردکردن یا استخراج داده‌های مهم از ایمیل‌های ارسالی
  • بارگذاری محتواهای مختلف در سایت بر اساس اصول و قواعد سئو
  • جمع‌آوری انواع اطلاعات و دسته‌بندی آن‌ها
  • به‌روزرسانی داده‌ها و اطلاعات در پایگاه‌داده‌

نکته پایانی

اگر به هر دلیلی فرصت کسب مهارت‌های عنوان شده را ندارید و پروژه‌های زیادی برای ورود اطلاعات در اختیار دارید، حتما از یک فرد متخصص و مجرب در این حوزه کمک بخواهید. باتوجه‌به اینکه، در حال حاضر شرکت‌های زیادی در زمینه دیتا اینتری فعالیت می‌کنند. در صورت لزوم، می‌توانید پروژه‌های خود را به آن‌ها بسپارید. اما پیش از آنکه پروژه خود را به شرکت‌ها یا افراد متخصص دیتا اینتری بسپارید، حتما نسبت به میزان مهارت، دانش و مسئولیت‌پذیری آن‌ها تحقیق کنید.

با برگزاری جلسات مصاحبه حضوری یا غیرحضوری، از سطح دانش و مهارت آن‌ها مطمئن شوید و از آن‌ها رزومه یا نمونه کار دریافت کنید. سپس پروژه خود را همراه با ارائه توضیحات کامل و بیان جزئیات به آن‌ها بدهید. پیشنهاد می‌کنیم، در طول انجام پروژه، نسبت به‌سرعت عمل و دقت فرد، نظارت و تمرکز بیشتری داشته باشید که بدین نحو کاستی‌ها و نواقص موجود در فرایند ورود اطلاعات رفع شوند.