طراحی سایت آموزشی

آشنایی با طراحی سایت آموزشی


اغلب اساتید مجرب و حرفه ای و همچنین مدیران آموزشی، اقدام به طراحی سایت آموزشی می کنند. در این مقاله به مراحل طراحی سایت آموزشی می پردازیم.


فرایند طراحی سایت آموزشی


طراحی سایت آموزشی، در حال حاضر یکی از مهمترین اهداف آموزشگاه ها و دانشگاه های معتبر به شمار می آید. با توجه به رشد روز افزون فعالیت و حضور افراد جامعه در دنیای اینترنت، ارائۀ خدمات آموزشیِ با کیفیت و مخاطب پسند در بستر اینترنت؛ به عنوان یکی از دغدغه های اصلی و مهم مدیران آموزشی عنوان شده است.

از سوی دیگر، بسیاری از فراگیران نیز از حضور در کلاس های آموزشی آنلاین یا آفلاین نسبت به کلاس های آموزشی حضوری بسیار استقبال کرده اند. در واقع، با طراحی سایت آموزشی، فرصت آموزش و یادگیری برای همگان به طور یکسان بدون وجود محدودیت مکانی و زمانی، فراهم خواهد شد!


طراحی سایت آموزشی

البته طراحی وب سایت آموزشی، محدود به مراکز آموزشی و علمی نمی باشد! امروزه، بسیاری از شرکت ها و سازمان های دولتی از فضای اینترنت جهت آموزش مهارت های مختلف به کارمندان و کارکنان خود استفاده می کنند. به واسطۀ راه اندازی چنین وب سایت های آموزشی، دانش و مهارت کارکنان، به روز و تخصصی خواهد شد.

در حقیقت، اینترنت و تکنولوژی های دنیای دیجیتال مانند هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و سایر موارد؛ باعث رشد و بهبود عملکرد سیستم آموزشی در سراسر دنیا شده است.

اگر به عنوان مدیر شرکت یا موسس مرکز آموزشی، تاکنون نسبت به طراحی وب سایت آموزشی اقدام نکرده اید! حتماً این مقاله را تا پایان مطالعه کنید؛ تا نسبت به اهمیت این موضوع و همچنین شیوۀ طراحی وب سایت های آموزشی اطلاعات دقیق کسب کنید.


ویژگی های مهم سایت آموزشی


طراحی وب سایت آموزشی باید کاملاً هدفمند و اصولی انجام شود. بر هر بخش یا هر صفحه از وب سایت آموزشی، باید ویژگی ها و امکانات جذاب و مدرن در نظر بگیرید. در این بخش به معرفی برخی از مهمترین ویژگی های وب سایت آموزشی اشاره خواهیم کرد:


 •  امکان برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی آنلاین
 •  ایجاد تالارهای گفتگو میان اساتید و فراگیران
 •  معرفی دوره ها و کلاس های آموزشی همراه با ارائۀ اطلاعات کافی در خصوص اساتید هر دوره
 •  قابلیت ارائۀ مشاوره های آموزشی آنلاین
 •  دسته بندی موارد آموزشی متنوع
 •  امکان ارائۀ آموزش مطالب مختلف به صورت چند زبانه
 •  قابلیت ثبت نام و پرداخت آنلاین
 •  تعریف درست لینک ها و ارتباط میان صفحات مختلف وب سایت
 •  برگزاری آزمون های آنلاین و غیرحضوری
 •  تابلو اعلانات و اطلاع رسانی دقیق به فراگیران
 •  طراحی و اجرای وب سایت بر اساس مباحث آموزشی و درسی
 •  اعلام زمان بندی شروع و اتمام دوره های آموزشی
 •  ارائۀ کارنامه یا گزارش عملکرد از میزان فعالیت دانش آموزان و فراگیران
 •  امکان استفاده از خدمات و امکانات وب سایت آموزشی در تمام موقعیت های جغرافیایی و زمانی
 •  قابلیت دانلود فیلم های آموزشی، جزوات و . . . برای ثبت نام کنندگان
 •  امکان برگزاری سیستم نظرسنجی آنلاین
 •  معرفی جدیدترین کتب و منابع آموزشی

طراحی سایت آموزشی

نکات مهم در طراحی سایت آموزشی


علاوه بر ویژگی هایی که در بخش قبلی اشاره نمودیم، باید نکات زیر را نیز در فرایند طراحی سایت آموزشی در نظر بگیرید. نکات مهمی که باعث افزایش تعداد مخاطبین و همچنین حرفه ای دیده شدن وب سایت شما خواهد شد.


 انعطاف پذیری وب سایت

سایت های آموزشی بهتر است مطابق با نیاز و خواستۀ مخاطبین طراحی و راه اندازی شوند. از سوی دیگر، در طراحی سایت باید نیازهای آیندۀ مخاطبین در نظر گرفته شود. در واقع، امکان حذف یا اضافه کردن برخی امکانات در وب سایت وجود داشته باشد؛ بدین ترتیب کاربران از عملکرد وب سایت رضایت خواهند داشت.


 بکارگیری رنگ و اِلمان های گرافیکی جذاب و خاص

از تصاویر و عناصر گرافیکی خاص و جذاب در طراحی وب سایت آموزشی استفاده کنید. از تصاویر با کیفیت جهت معرفی امکانات و ویژگی های موسسه آموزشی استفاده نمایید. در انتخاب رنگ به تِم رنگی لوگو و برند موسسه دقت کنید و از رنگ های خنثی بیشتر در طراحی های گرافیکی خود بهره ببرید.


نکات مهم دیگری که باید در طراحی سایت در نظر بگیرید!


 ریسپانسیو بودن وب سایت

در بسیاری از مواقع، افراد از طریق تلفن هوشمند یا تبلت وارد وب سایت های آموزشی می شوند. حضور در کلاس های آنلاین به واسطۀ فناوری دستگاه های دیجیتال پیشرفته مانند تبلت، گوشی هوشمند و لپ آسان شده است. از همین رو، وب سایت باید در تمامی دستگاه های دیجیتال قابل دسترس باشد. در اصطلاح ریسپانسیو بودن وب سایت باید در فرایند طراحی وب سایت آموزشی لحاظ شود.


نکات مهم در طراحی سایت آموزشی

 بهینه سازی وب سایت آموزشی برای موتورهای جستجو

حتماً نسبت به بهینه سازی وب سایت بر اساس اصول سئو توجه کنید! طراحی وب سایت آموزشی باید بر اساس الگوریتم ها و دستورالعمل های موتورهای جستجو مانند گوگل انجام شود. بدین نحو، وب سایت آموزشی شما در میان سایر رقبا، در صفحات ابتدایی نتایج انواع موتورهای جستجو ظاهر خواهد شد. با چنین رویکردی، مسلماً ترافیک ورودی و تعداد بازدیدکنندگان وب سایت شما افزایش خواهد یافت.


فرایند طراحی سایت آموزشی


در این بخش از مقاله به مراحل طراحی سایت آموزشی و نکات مهم در این خصوص اشاره خواهیم کرد.


1) تعیین اهداف و برنامه ریزی دقیق

بدون در نظر گرفتن اهداف یک مجموعه آموزشی، طراحی و پیاده سازی وب سایت بهینه و کاربر پسند امکان پذیر نیست! بسیاری از پروژه های طراحی وب سایت به دلیل عدم شفاف سازی و تعریف اهداف، با شکست مواجه می شوند.

همچنین برنامه ریزی و تعیین استراتژی دقیق بر روند انجام سریع پروژه بسیار موثر است. برنامه ریزی برای هر بخش از مراحل طراحی وب سایت، باعث می شود؛ تا طراح سایت از مسیر اصلی دور نبوده و تمرکز بیشتری بر نکات و اهداف مجموعه آموزشی داشته باشد.

با در نظر گرفتن این دو مورد، مطمئن باشید! نیازهای کاربران و مهمتر از همه نیاز و خواستۀ سفارش دهندۀ وب سایت به طور کامل رفع خواهند شد. ضمن آنکه، نسبت به رقبا و همتایان خود، عملکرد بسیار مطلوبی در این عرصه خواهید داشت.


2) معماری یا طرح اولیه وب سایت

زمانی که تعداد صفحات وب سایت، ارتباط میان آنها و سایر بخش های وب سایت در طرح اولیه مشخص شوند؛ مسیر کلی طراحی وب سایت آموزشی نیز روشن خواهند شد. به عنوان مثال صفحه درباره ما، تماس با ما، صفحه اصلی و . . . در قالب یک طرح اولیه و به صورت پیش فرض پیاده سازی می شوند؛ سپس با بررسی و نحوۀ برقراری ارتباط صفحات و تعریف هر بخش، نواقص و کاستی های طرح رفع می شوند.


مراحل طراحی سایت آموزشی

هاست و دامنه وب سایت خود را از شرکت های معتبر تهیه کنید!
3) خرید هاست و دامنه

اساس و پایۀ اصلی اجرای یک وب سایت آموزشی، دامنه و انتخاب هاست می باشد. بنابراین، پیش از انجام مراحل بعدی، باید نسبت به خرید دامنه اقدام کنید. در انتخاب نام برای وب سایت خود دقت کنید و از نام های طولانی و نامفهوم استفاده نکنید. همچنین می توانید برای وب سایت آموزشی از پسوندهای دامنه .edu یا .com استفاده کنید. ضمناً، از پشتیبانی و خدمات شرکت ارائه دهندۀ هاست و دامنه مطمئن باشید!


4) طراحی نمای ظاهری وب سایت توسط عناصر بصری و گرافیکی جذاب

طراح وب سایت آموزشی، باید متناسب با نیاز و سلیقۀ مخاطبین، اقدام به طراحی و استفاده از المان های گرافیکی و عناصر بصری کند. یکی دیگر از بخش های مهم طراحی وب سایت، توجه به عناصر و طرح های گرافیکی جذاب و خلاقانه است. انجام این مرحله، ممکن است توسط گرافیست حرفه ای صورت گیرد. آنچه که مهم است رنگ بندی، توجه به ویژگی هر یک از المان های گرافیکی و . . . می باشد.

اگر این مرحله از طراحی وب سایت آموزشی به صورت کاملاً حرفه ای و اصولی انجام شود، مطمئناً میزان بازخورد و جذب تعداد مخاطبین شما افزایش خواهد یافت. چرا که مخاطبین شما در اولین مرحله، با نمای ظاهری وب سایت مواجه می شوند!


سایر مراحل طراحی سایت آموزشی
5) برنامه نویسی وب سایت

برخی از طراحان وب سایت آموزشی، علاوه بر نرم افزارهای رایگان طراحی سایت (مانند وردپرس)؛ از دستورات کدنویسی نیز جهت توسعه و بهبود عملکرد وب سایت استفاده می کنند. با انجام این مرحله، بخش هایی از وب سایت آموزشی، به طور اختصاصی تعریف و اجرا خواهد شد.

این مرحله باید توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود. افرادی که بر زبان های کدنویسی مانند HTML، CSS، ASP و PHP تسلط کامل دارند؛ و از طریق این کدها قالب های خاصی برای سایت طراحی می کنند.


مراحل طراحی سایت آموزشی

6) در نظر گرفتن امکانات جدید و کاربردی

در فرایند طراحی وب سایت آموزشی، حتماً امکانات به روز برای مخاطبین خود در نظر بگیرید. از جدیدترین متدها و امکانات آموزشی در وب سایت خود استفاده کنید. به عنوان مثال بخشی از وب سایت را برای برگزاری آزمون آنلاین، ثبت نام یا پرداخت غیرحضوری شهریه؛ معرفی اپلیکیشن های کاربردی و مرتبط با مباحث آموزشی، ارتباط با اساتید و ایجاد تالار گفتگو و . . . اختصاص دهید.

هر چه امکانات و قابلیت های بیشتری در وب سایت آموزشی شما نسبت به رقبا لحاظ شود؛ طبیعتاً ترافیک ورودی وب سایت افزایش یافته؛ و ضمناً به واسطۀ افزایش تعداد ورودی ها و کلیک ها، موتورهای جستجو نیز وب سایت شما را در صفحات اول نتایج جستجو نشان می دهند.


7) دسته بندی و انتشار محتوای وب سایت

در وب سایت های آموزشی بسیار مهم است که محتواهای تصویری، ویدیویی، متنی و . . . دسته بندی شوند. بدین ترتیب، فراگیران دسترسی راحت تری به منابع آموزشی، ویدیوها، جزوات، نمونه سوالات و . . . خواهند داشت. یکی از نکات مهمی که در طراحی وب سایت آموزشی نسبت به سایر روش های طراحی وب سایت بسیار مهم است؛ تولید و انتشار محتوای تصویری یا ویدیویی جذاب و منحصربه‌فرد می باشد.

در بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته، مشخص شده است که افراد از محتواهای تصویری و ویدیویی بیشتر از محتوای متنی استقبال کرده اند! بنابراین، با تهیه و تولید محتوای تصویری مخاطب پسند و به روز، بخش زیادی از جامعه هدف جذب وب سایت آموزشی شما خواهند شد.


اهمیت طراحی سایت آموزشی

مراحل پایانی طراحی وب سایت آموزشی
8) تست یا آزمایش کردن وب سایت

پس از آنکه تمامی مراحل طراحی سایت آموزشی را با دقت و به طور اصولی انجام دادید؛ در این مرحله باید وب سایت آموزشی تست کنید. تست یا آزمایش وب سایت باعث رفع نواقص و ایرادات فنی آن خواهد شد. ضمن آنکه، نسبت به نحوۀ عملکرد وب سایت نیز اطلاعات دقیق کسب خواهید کرد. به عنوان مثال، نسبت به عملکرد درست لینک های تعریف شده؛ ارتباط میان هر بخش با سایر بخش ها و صفحات، سرعت اجرای ویدیوهای آموزشی و . . . مورد بررسی قرار می گیرد.


9) اجرای نهایی وب سایت

در گام آخر طراحی وب سایت آموزشی، وب سایت باید به طور دقیق اجرا شود. در این مرحله، تمامی بخش ها، لینک های داخلی و خارجی، دسته بندی محتواها و . . . باید به درستی اجرا شوند. حتماً در این مرحله نسبت به اجرا و بارگذاری هر صفحه از وب سایت دقت کنید. هر چه بارگذاری محتواها یا صفحات مختلف وب سایت طولانی باشد؛ مخاطبین کمتری جذب وب سایت آموزشی شما خواهند شد.


10) پشتیبانی و نگهداری از وب سایت

اغلب سفارش دهندگان طراحی سایت آموزشی، مدیران و موسسان مراکز علمی یا آموزشگاه ها می باشند. از همین رو، آشنایی کافی با نحوۀ نگهداری و بروزرسانی اطلاعات وب سایت را ندارند.

از سوی دیگر، وب سایت آموزشی بدون پشتیبانی مستمر و بروزرسانی اصولی کارکرد مطلوب و نتیجه بخشی نخواهد شد. بنابراین، برای آنکه امکانات و خدمات وب سایت آموزشی همواره در دسترس مخاطبین هدف باشد؛ باید پشتیبانی از آن را به یک فرد متخصص و کاربلد بسپارید. شرکت ها و افراد زیادی هستند که به عنوان ادمین یا پشتیبان سایت در این حوزه فعالیت می کنند.


گام آخر طراحی سایت آموزشی/ اجرای وب سایت

هزینه طراحی و راه اندازی سایت آموزشی


با توجه به نوع و شیوۀ طراحی وب سایت آموزشی، هزینه های طراحی سایت نیز متفاوت است. چنانچه از زبان های کدنویسی استفاده شود، هزینۀ طراحی سایت افزایش می یابد. پیچیدگی و دشواری مراحل انجام کار، در محاسبۀ هزینه طراحی سایت موثر است. البته برخی از مدیران، پس از طراحی و راه اندازی وب سایت، نیاز به فرد مجرب و متخصص جهت پشتیبانی از وب سایت خواهند داشت. برای ارائۀ خدمات توسط چنین افرادی نیز باید هزینۀ جداگانه در نظر بگیرید.

اما در مقایسه با برگزاری کلاس ها یا دوره های آموزشی حضوری، این مبلغ بسیار به صرفه می باشد. هزینۀ اجاره اتاق یا دفتر و سایر تجهیزات آموزشی جهت برگزاری کلاس های متنوع آموزشی بیش از هزینۀ طراحی و راه اندازی وب سایت آموزشی است!

چگونگی ارتباط با ما

از سه طریق می توانید با ما درارتباط داشته باشید
سه راه ساده

وب سایت مجموعه

از طریق صفحه تماس با ما می توانید درخواست خود را ثبت نمایید

شبکه اجتماعی

از طریق شبکه اجتماعی
نیز می توانید با ما ارتباط داشته باشید

تماس تلفنی

از طریق شماره های دفتر
نیز می توانید با ما ارتباط داشته باشید

نیاز به مشاوره دارید

از طریق صفحه ارتباط با ما
می توانید درخواست مشاوره نمایید.

 

یا با مااز طریق تلفن و یا ایمیل در ارتباط باشید

تماس بگیرید

02632285078

آدرس ایمیل ما

info@irwebs.com

شبکه های اجتماعی ما

بیشتر با ما در ارتباط باشید