طراحی سایت اختصاصی

آشنایی با طراحی سایت اختصاصی

 

بسیاری از کسب و کارهای قدیمی و مدرن، امروزه اقدام به طراحی سایت اختصاصی کرده اند. بدین نحو، میزان فروش و درآمد آنها افزایش خواهد یافت.

طراحی سایت اختصاصی یکی از روش های موثر و کارآمد جهت رشد و توسعۀ کسب و کار در بستر اینترنت به شمار می آید. اگر تا به امروز جهت طراحی و راه اندازی وب سایت کسب و کار خود اقدام ننموده اید؛ حتماً این مقاله را تا پایان مطالعه کنید تا با اهمیت و نحوۀ طراحی سایت اختصاصی بیشتر آشنا شوید.


فرایند طراحی سایت اختصاصی

شیوه های مختلفی جهت طراحی وب سایت وجود دارد؛ که با توجه به نیاز و اهداف هر شرکت یا سازمان، طراحی و راه اندازی وب سایت انجام می گیرد. آنچه که در فرایند طراحی وب سایت بسیار مهم و پر اهمیت است؛ نحوۀ طراحی و استفاده از ابزارها، قالب ها، دستورات کد نویسی، رابط کاربری و . . . می باشد. در واقع، طراحی وب سایت باید به شکلی انجام شود؛ که علاوه بر نمای ظاهری جذاب و کاربرپسند، امکان مدیریت آسان و دسترسی سریع به کاربران را نیز فراهم کند

طراحی سایت اختصاصی

یکی از روش های پرطرفدار و پرکاربرد در طراحی وب سایت، طراحی سایت اختصاصی است. این روش از سوی شرکت ها و افراد متخصص در حوزۀ طراحی وب سایت انجام می شود. برای تعریف و در اختیار گذاشتن امکانات و قابلیت های خاص، متخصصین از زبان کدنویسی PHP، ASP، HTML و . . . استفاده می کنند. بسیاری از مراحل طراحی تا اجرای وب سایت به صورت کاملاً اختصاصی و سفارشی انجام خواهد شد. بدین ترتیب، سفارش دهنده وب سایت تمام امکانات و خدمات خود را به طور اختصاصی به کاربران ارائه خواهد کرد. با چنین رویکرد و استراتژی، احتمال موفقیت و رشد کسب و کارهای اینترنتی، نسبت به سایر روش ها بیشتر خواهد شد.

مراحل طراحی سایت اختصاصی

مزایای طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی نسبت به سایر روش های طراحی سایت از ویژگی ها و مزایای خاصی برخوردار است. در این بخش به برخی از مهمترین مزایای طراحی سایت به صورت اختصاصی اشاره کرده ایم.

 • امنیت بالای وب سایت
 •  طراحی و اجرای طرح های گرافیکی ویژه، مطابق با نیاز و سلیقۀ مشتری
 •  قابلیت افزودن برنامه های IOS و Android
 •  امکان تغییر و ویرایش قابلیت ها و امکانات پنل مدیریتی
 •  رشد و توسعۀ سریع کسب و کار نسبت به سایر رقبا
 •  افزایش میزان رضایتمندی مشتریان هدف از ارائۀ خدمات ویژه
 •  برنامه نویسی بر اساس الگوریتم های گوگل و دیده شدن در صفحات اول گوگل
 •  انعطاف پذیری بالا
 •  افزایش سرعت دسترسی کاربران به خدمات و امکانات وب سایت اختصاصی

مزایای طراحی سایت اختصاصی

اهمیت طراحی سایت اختصاصی

طراحی وب سایت اختصاصی، برای بسیاری از کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای بزرگ و در حال رشد، بسیار مهم و پر اهمیت است. به این دلیل که:

 •  تعامل بیشتری با مشتریان و جامعه هدف خود خواهند داشت.
 •  خدمات ارزنده و محصولات متنوعی به مشتریان ارائه می کنند.
 •  در هر ساعت از شبانه روز امکان عرضۀ محصولات و خدمات وجود خواهد داشت.
 •  مرزهای جغرافیایی و محدودیت های مکانی جهت فروش و ارائه محصولات حذف خواهند شد.
 •  به یک برند معتبر و شناخته شده در فضای آنلاین تبدیل می شوند.
 •  امکان تبلیغ، بازاریابی آنلاین و به صرفه برای آنها فراهم می شود.
 •  برای رشد و توسعۀ کسب و کار خود، نیازی به سرمایه های هنگفت نخواهند داشت.
 •  به واسطۀ راه های ارتباطی مختلفی که با مشتریان برقرار کرده اند، توسعه و موفقیت کسب و کار آنها بیشتر از رقبا شکل می گیرد.

فرایند طراحی سایت اختصاصی

همانطور که در بخش اول اشاره نمودیم، فرایند طراحی وب سایت اختصاصی، بر اساس یکی از زبان های برنامه نویسی انجام می شود. بنابراین، پیش از شروع کار بهتر است یکی از زبان های کدنویسی را متناسب با شیوۀ طراحی و اجرای وب سایت در نظر بگیرید. سپس مراحل زیر را گام به گام با دقت انجام دهید تا در نهایت، وب سایت اختصاصی و حرفه ای طراحی و پیاده سازی کنید.

 مرحله اول/ تحقیق و بررسی

یکی از مراحل مهم در طراحی سایت اختصاصی، انجام تحقیقات مختلف می باشد. در این مرحله طراح وب سایت یا گروه طراحی وب سایت، به جمع آوری و دریافت اطلاعات مهم از کاربر و اهداف او می پردازند. شناخت شرکت یا سازمان، بررسی نیاز و خواستۀ کارفرما، شناخت ویژگی ها و نیاز جامعه هدف، بررسی و آنالیز فعالیت های رقبا، تعیین میزان بودجه و هزینه جهت طراحی وب سایت، شیوۀ بازاریابی و تبلیغات تجاری، مشخص شدن هدف کارفرما از طراحی سایت و . . . . از جمله اطلاعات مهمی هستند که طراحان وب سایت، پیش از طراحی سایت به آنها نیاز خواهند داشت.

مطمئناً با در اختیار داشتن اطلاعات کافی، طراحی وب سایت اختصاصی نیز به طور دقیق و اصولی انجام خواهد شد.

فرایند طراحی سایت اختصاصی

 مرحله دوم/ برنامه ریزی دقیق و شناسایی اهداف

در این مرحله، باید هدف از طراحی وب سایت اختصاصی مشخص گردد. همچنین باید برای انجام هر مرحله از طراحی سایت، برنامه و استراتژی مشخصی تعریف شود. به عنوان مثال جهت بهینه سازی وب سایت، تبلیغات و بازاریابی آنلاین، تولید محتوا و . . . باید برنامه ریزی مشخصی انجام شود.

از سوی دیگر، با در نظر گرفتن خواسته کارفرما و نیاز مشتری، باید اهداف سازمان در طراحی سایت در نظر گرفته شود. برنامه ریزی و اهداف باید کاملاً واضح و شفاف تعریف شوند تا با کمترین خطا و اشکال فنی، پروژه به اتمام برسد.

سایر مراحل فرایند طراحی سایت

 مرحله سوم/ تعیین محدوده

در اغلب مواقع، مشتریان یا سفارش دهندگان اهداف مشخص و معینی برای طراحی سایت اختصاصی در ذهن ندارند! ایده ها و اهدافی که آنها تعریف کرده اند با آنچه که یک طراح وب سایت در نظر دارد، ممکن است متفاوت باشد. در این مرحله، طراح وب سایت، اهداف و خواسته های کارفرما را دسته بندی کرده و بر اساس نیاز او، اقدام خواهد کرد. در واقع، برای هر یک از اهداف، محدودۀ مشخصی تعریف می کند؛ و با شفاف سازی اهداف و خواسته های کارفرما، مسیر رشد و توسعۀ وب سایت به مرور زمان شکل می گیرد.

جالب اینکه، با گذشت زمان، قابلیت ها و امکانات وب سایت به مرور زمان افزایش یافته و بدین ترتیب، کارفرما نیز به اهداف خود خواهد رسید.

 مرحله چهارم/ اختصاص و تعریف دامنه

طراحی سایت اختصاصی، بدون تعریف سرور و هاست به طور کامل انجام نمی شود. پس از انجام مراحل بالا، باید نام و دامنۀ مشخصی برای وب سایت در نظر بگیرید؛ تا مشتریان دسترسی به خدمات و محصولات شما داشته باشند. توصیه می کنیم حتماً در تعیین و تعریف نام دامنه حتماً دقت نظر داشته باشید. برای آنکه برند و نام کسب و کار حرفه ای شما بیشتر در ذهن مخاطبین و جامعه هدف ماندگار شود؛ حتماً از اسامی کوتاه و معنادار برای تعیین دامنۀ وب سایت خود استفاده کنید.

نحوۀ طراحی سایت اختصاصی

 مرحله چهارم/ نقشه و قالب بندی سایت

بدون در نظر گرفتن نقشۀ سایت، طراحی و اجرای وب سایت دشوار و پیچیده خواهد شد. طراحان حرفه ای وب سایت، پیش از شروع کار، برای وب سایت مورد نظر، یک نقشۀ کامل ترسیم می کنند. نحوۀ ارتباط صفحات به یکدیگر، تعداد صفحات، نوع محتوا ،تعریف لینک ها و . . . باید در نقشه به طور واضح مشخص شوند. پس از مشخص کردن ارتباط صفحات و دسته بندی بخش ها و خدمات، باید برای وب سایت اختصاصی، قالب بندی مشخصی تعریف کنید. نحوۀ استفاده و درج اِلمان های گرافیکی، شیوۀ طراحی قالب و . . . از جمله مواردی هستند که باید در این مرحله به آنها توجه کرد.

ممکن است در این مرحله، بر اساس نوع زبان کدنویسی، قالب ها به صورت اختصاصی تعریف و اجرا شوند. بنابراین، لازم است که نوع زبان برنامه نویسی جهت طراحی و پیاده سازی وب سایت نیز مشخص شود.

 مرحله چهارم/ تعریف کلمه کلیدی و تولید محتوای باکیفیت

تولید محتوا یکی از مهمترین مراحل طراحی سایت اختصاصی محسوب می شود. از مراحل اول شروع به کار باید به دنبال کلمات کلیدی و اصلی برای وب سایت خود باشید. با آنالیز و بررسی وب سایت رقبا و نیاز مخاطبین، این مرحله سریع و دقیق انجام خواهد شد.

تمرکز و دقت بر روی کلمات کلیدی اصلی هنگام تولید محتوا، می تواند باعث رشد و موفقیت بیشتر وب سایت شما شود. لازم به یادآوری است، برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط یا اصلی، می توانید از ابزارهای مختلف نیز استفاده کنید. ابزارهایی مانند Google Keyword Planner یکی از ابزارهای رایج و پرکاربرد در این حوزه می باشند.

اهمیت بکارگیری اصول سئو و تعریف کلمات کلیدی

پس از تعریف کلمات کلیدی، باید به دنبال تولید محتوای جذاب و ارزشمند باشید. محتوایی که بر اساس نیاز مشتریان و همچنین اهداف سازمان تولید شده باشد. هر چه محتوای تولید شده برای مخاطبین و جامعه هدف جذاب تر و خلاقانه تر باشد؛ قطعاً پایداری مشتریان واقعی و همچنین جذب مشتریان جدید بیشتر خواهد شد.

نکتۀ مهم دیگری که باید در طول فرایند تولید محتوا به آن توجه کنید، اصول سئو می باشد. باید محتوای تولید شده، بهینه و سئو شده باشد، تا از طریق موتورهای جستجو وب سایت در صفحات اول نتیجۀ جستجو دیده شود. تعریف دقیق و اصولی لینک های داخلی و خارجی در محتوا، استفاده از کلمات کلیدی در موقعیت مناسب و . . . می توانند باعث افزایش میزان بازدهی وب سایت شوند.

 مرحله پنجم/ استفاده از اِلمان های گرافیکی جذاب

در طول فرایند طراحی سایت اختصاصی، حتماً به تِم رنگی برند یا لوگو دقت کنید؛ و بر اساس رنگ تعریف شده، از عناصر و المان های گرافیکی استفاده نمایید. در این مرحله، حتماً به نیاز و خواستۀ مشتری توجه کنید.

تصاویر و عناصر گرافیکی که در این مرحله از طراحی وب سایت اختصاصی، استفاده می شوند؛ با گذشت زمان باعث افزایش اعتماد و جذب مشتریان بیشتر خواهند شد. ایده پردازی و خلاقیت در این مرحله باعث موفقیت بیشتر شما در طراحی سایت خواهد شد. ضمن آنکه، باعث افزایش ترافیک ورودی وب سایت و مشارکت و حضور بیشتر مشتریان در وب سایت می شود.

شیوۀ طراحی سایت اختصاصی

دو مرحلۀ پایانی فرایند طراحی سایت

 مرحله ششم/ تست یا آزمایش وب سایت

پس از انجام مراحل بالا، باید وب سایت طراحی شده را تست کنید. حتماً لینک های تعریف شده و ارتباط بین صفحات را امتحان کنید تا مطمئن شوید که آنها به درستی عمل می کنند. همچنین، تمام دستورات کدنویسی که انجام داده اید را بررسی کنید؛ تا اجرای وب سایت با اختلال یا تاخیر مواجه نشود.

یکی از ابزارهای پرکاربرد و رایج در این حوزه ابزار SEO Spider می باشد که به کمک آن می توانید سایت را تست کنید. همچنین به توضیحات بخش های مختلف به ویژه متا صفحات دقت کنید تا از صحت عملکرد وب سایت مطمئن شوید. هرگز بدون انجام این مرحله، وب سایت را در حضور مشتری یا کارفرما اجرا نکنید!

 مرحله هفتم/ راه اندازی یا اجرای وب سایت

پس از رفع ایرادات و نواقص وب سایت، باید اقدام به اجرا و راه اندازی وب سایت کنید. اجرای این مرحله از کار بهتر است در حضور کارفرما انجام شود تا نظرات او نیز در این مرحله شنیده شود.

پس از آنکه اجرای وب سایت با موفقیت انجام شد؛ حتماً توضیحات تکمیلی در خصوص نحوۀ مدیریت و پشتیبانی از وب سایت را به مشتری بیان کنید.

به او یادآور شوید که طراحی و اجرای وب سایت اختصاصی، یکی از گام های فعالیت آنلاین به شمار می آید. گام های بعدی شامل:

تولید محتوای مفید و کاربرپسند، توجه به اصول سئو، اهمیت به شیوۀ ارائه خدمات و محصولات، نحوۀ برقراری ارتباط با مشتریان خواهند بود.

ویژگی های وب سایت اختصاصی

موارد زیر از جمله مهمترین ویژگی های وب سایت اختصاصی به شمار می آیند؛ که در طول طراحی وب سایت اختصاصی به آنها باید توجه کرد.

 •  امکان بروزرسانی وب سایت
 •  سرعت بالا جهت دسترسی سریع مخاطبین هدف
 •  بهینه سازی وب سایت اختصاصی برای موتورهای جستجو
 •  ریسپانسیو بودن یا قابلیت استفاده از وب سایت در سایر دستگاه های هوشمند و دیجیتال مانند تبلت، تلفن همراه
 •  امکان پشتیبانی و مدیریت سریع و آسان
 •  برخورداری از رابط کاربری (UI) ساده و کاربرپسند
 •  استفاده از محتواهای جذاب تصویری، صوتی، متنی، ویدیویی و . . .

اگر تخصص و مهارت کافی در خصوص طراحی سایت اختصاصی را ندارید، حتماً از افراد کاربلد و شرکت های تخصصی در این حوزه مشورت بگیرید. همانطور که در این مقاله بارها اشاره نمودیم، طراحی و پیاده سازی وب سایت اختصاصی، نیاز به تسلط و آشنایی با زبان برنامه نویسی دارد. ضمن آنکه، برخی از مراحل طراحی سایت، مانند طراحی عناصر گرافیکی، لوگو، بنر و . . . نیازمند همفکری و حضور گرافیست حرفه ای است!

چگونگی ارتباط با ما

از سه طریق می توانید با ما درارتباط داشته باشید
سه راه ساده

وب سایت مجموعه

از طریق صفحه تماس با ما می توانید درخواست خود را ثبت نمایید

شبکه اجتماعی

از طریق شبکه اجتماعی
نیز می توانید با ما ارتباط داشته باشید

تماس تلفنی

از طریق شماره های دفتر
نیز می توانید با ما ارتباط داشته باشید

نیاز به مشاوره دارید

از طریق صفحه ارتباط با ما
می توانید درخواست مشاوره نمایید.

 

یا با مااز طریق تلفن و یا ایمیل در ارتباط باشید

تماس بگیرید

02632285078

آدرس ایمیل ما

info@irwebs.com

شبکه های اجتماعی ما

بیشتر با ما در ارتباط باشید