طراحی سایت فروشگاهی برای کسب‌وکارهای مختلف

طراحی سایت فروشگاهی امروزه به یکی از محبوب ترین‌ها تبدیل شده است. با افزایش و توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی، بسیاری از مشاغل به دنبال طراحی سایت فروشگاهی برای کالا و خدمات خود هستند. در حال حاضر این روش فروش، محصولات شما را بدون درنظرگرفتن محدودیت‌های مکانی و زمانی امکان‌پذیر می‌سازد که همواره در سراسر جهان در حال اجرا و توسعه یافتن است. با توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی در زمینه‌های مختلف، بسیاری از مشاغل برای پیشرفت در صنف خود به دنبال طراحی سایت فروشگاهی، برای ارائه بهتر محصولات خود هستند‌. درگذشته بیشتر افراد برای فروش محصولات متنوع خود، مجبور به راه‌اندازی کسب‌وکارشان به‌صورت حضوری بودند!

فروش محصولات بدین روش، بسیار محدود انجام می‌گرفت. اما امروزه با طراحی سایت فروشگاهی، فروش و عرضه محصولات به‌صورت عمده یا جزئی، تمام محدودیت‌های جغرافیایی را حذف کرده است. هدف اصلی از طراحی این‌گونه وب سایت‌ها، رقابت با شرکت‌ها و فروشگاه‌های نام‌آشنا و معتبر است. تعداد کسب‌وکارهای آنلاین و غیر حضوری نسبت به کسب‌وکارهای حضوری، روزبه‌روز در حال افزایش است. باتوجه‌به اینکه، به تعداد مشتریان واقعی و علاقه‌مند به خرید اینترنتی نیز افزوده شده است. با نگاهی اجمالی به بازدیدکنندگان وب‌سایت‌های فروشگاهی متوجه این تغییروتحول خواهید شد.


اکثر مشاغل به‌صورت اینترنتی و از طریق دستگاه‌های دیجیتال پرطرف‌دار مانند تبلت و تلفن همراه هوشمند، محصولات خود را به مشتریان عرضه می‌کنند و بدین نحو، میزان کیفیت محصولات و خدمات آن‌ها نیز روزبه‌روز افزایش خواهد یافت. در حال حاضر، صاحبان مشاغل مختلف برای بقا و رشد کسب‌وکار خود، نیازمند فعالیت در بستر اینترنت و فضای دیجیتال هستند که بدین طریق با مشتریان و جامعه هدف خود در اقصی‌نقاط کشور و جهان ارتباط برقرار کنند. از همین رو، آن‌ها اقدام به طراحی سایت فروشگاهی حرفه‌ای و کارآمد با امکانات و ویژگی‌های مدرن و دسترسی آسان خواهند کرد.

انواع طراحی سایت فروشگاهی

سایت فروشگاهی را می‌توان از روش‌های مختلف برنامه‌ریزی کرد. به‌طورکلی برای طراحی این نوع سایت از زبان کدنویسی یا سیستم وردپرس استفاده می‌شود. در ادامه مطلب توضیحات بیشتری دراین‌خصوص بیان شده‌اند.

طراحی سایت‌های فروشگاهی

 

طراحی سایت فروشگاهی خصوصی

در این نوع از طراحی سایت فروشگاهی از وردپرس و سیستم مدیریتی استفاده نمی‌کنند؛ ولی در مقابل، از زبان کدنویسی جهت طراحی و راه‌اندازی وب سایت استفاده می‌شود. یکی از مزیت‌های سایت فروشگاهی اختصاصی، افزایش امنیت و کیفیت آن است. باتوجه‌به اینکه می‌توانید، در صورت نیاز قابلیت‌ها و امکانات وب سایت خود را نیز متناسب با نیاز و اهدافتان توسعه دهید.

طراحی سایت فروشگاهی با استفاده از وردپرس

این سیستم به دلیل دسترسی به امکانات و مدیریت آسان از محبوبیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل بیشتر صاحبان کسب‌وکارهای مختلف، سفارش چنین وب‌ سایت‌هایی را به طراحان سایت می‌کنند. وب سایت وردپرس دارای دو ویژگی مهم است که یکی از ویژگی‌ها، خریدوفروش محصولات به‌صورت دانلود و خریدوفروش به‌صورت فیزیکی است. در خریدوفروش به روش فیزیکی می‌توانید، محصولات خود را از طریق پست، به مشتریان ارسال کنید.

فرایند طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی، فرایند مخصوص به خود را دارد. با دنبال‌کردن آن‌ها به طبع طراحی سایت فروشگاهی با موفقیت به اتمام می‌رسد.

ساخت یک سایت فروشگاهی و انتخاب محل مناسب

در این مرحله همان‌طور که برای ایجاد فروشگاه باید مکانی مناسب انتخاب کنیم، باید به همان شکل، جهت راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیز یک سایت فروشگاهی در فضای مناسب در بستر اینترنت، انتخاب کرد. یکی از دلایل اهمیت این انتخاب‌ها، تاثیر آن روی بارگذاری اطلاعات، امنیت وب‌سایت، پاسخگویی، پشتیبانی و قابلیت ساپورت از بازدید‌های سایت است.

انتخاب نام مناسب (دامنه) برای سایت فروشگاهی

باتوجه‌به حیطه کاری خود، باید نامی مناسب، برای سایت خود انتخاب کنید. در این مرحله برای تاثیرگذاری بهتر و برقراری ارتباط با مشتری می‌توانید، از نام‌های جذاب استفاده کنید. انتخاب نام یکی از عوامل مهم در این قسمت بوده که سبب جذب مشتریان می‌شود. نام برند شما، نشان‌دهنده اعتماد مشتری به محصول و سایت شما است. در ادامه، نام انتخابی، توسط شرکت مرتبط ثبت شده و ازاین‌پس، سایت شما با این نام شناخته خواهد شد.

فرایند طراحی سایت فروشگاهی

 

طراحی نمای داخل سایت

یکی از اصل‌های مهم در طراحی سایت فروشگاهی، طراحی ظاهر جذاب و مرتب سایت است. این عمل با استفاده از روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

سایت سازهای فروشگاهی

این روش، یکی از نمونه‌های مناسب و ارزان برای طراحی سایت فروشگاهی بوده که هزینه طراحی، متناسب باقابلیت‌های آن متفاوت است. برای استفاده از سایت ساز، نیازی به هاست نبوده و می‌توانید، به دامنه متصل شوید. از انواع سایت سازها می‌توان به وبزی، سازیتو و پرتال اشاره کرد.

سیستم مدیریت محتوا

این روش یکی از پرکاربردترین نوع طراحی سایت در این زمینه است. با استفاده از CMS  وردپرس به‌راحتی می‌توانید، فروشگاه اینترنتی خود را راه‌‌اندازی کنید.

مراحل طراحی یک فروشگاه اینترنتی

فروشگاه‌های اینترنتی امروزه به یکی از محبوب‌ترین‌ها بین افراد تبدیل شده‌اند. برای اینکه طراحی آن به‌خوبی و بهترین شکل ممکن انجام شود، بهتر است که برخی اصول رعایت شوند.

استفاده از کدنویسی

این گزینه به دلیل تخصصی بودن، از هزینه زیادی برخوردار است. برای طراحی سایت فروشگاهی، از این طریق نیاز به تخصص در زمینه برنامه‌نویسی خواهید داشت. در این مرحله از طراحی، با استفاده از کدنویسی می‌توان از زبان‌های لاراول و فریم‌ورک استفاده کرد که در مقایسه با سایر گزینه‌ها، نیازمند زمان بیشتری برای طراحی است.

صاحب سایت خود شوید

در گام نخست با انتخاب، یکی از بسته‌های فعال‌سازی، در کمترین زمان، سایت خود را فعال کنید. این امر سبب خارج‌شدن شما از حالت آزمایشی می‌شود؛ سپس برای سایت خود یک دامنه انتخاب کنید که مشتریان از این طریق شما را پیدا کرده و با شما ارتباط برقرار کنند.

محصول خود را در سایت ارائه دهید

در این مرحله، محصولات خود را به طور کامل وارد سایت کرده و تمامی اطلاعات مربوط به محصول مانند مشخصات کلی، عکس، اسم و توضیحات لازم را وارد کنید.

معرفی و تبلیغ محصولات در سایت فروشگاهی خود

برای انجام تبلیغات خود می‌توانید، از روش‌های بازاریابی استفاده کنید. سئو سایت، حضور پررنگ در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در گوگل از این موارد بوده که می‌توانید، از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

حفظ امنیت در طراحی سایت فروشگاهی

امروزه به دلیل وجود مشکلات متعدد در شبکه‌های اجتماعی و آنلاین، حفظ امنیت سایت، یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان سایت، به شمار می‌رود. در ادامه به راهکارهای مناسب برای ایجاد امنیت در سایت‌ها می‌پردازیم.

بروز رسانی نرم‌افزار

 بهترین گزینه، برای دریافت اخطار درست و به‌موقع، به‌روز رسانی و به‌روز نگه‌داشتن نرم‌افزار است.

استفاده از رمز عبور

 در این مرحله، برای انتخاب پسورد، دقت کرده و با سخت‌گیری رمز خود را انتخاب کنید و از گذاشتن رمزهای آسان خودداری کنید.

مراحل طراحی فروشگاه اینترنتی

 

استفاده از نرم‌افزار امنیتی

 از نرم‌افزارهای مطمئن و مورد اعتماد برای حفظ امنیت سایت خود استفاده کنید.

تاثیر تعداد کاربران داخل سایت

افزایش تعداد کاربران همواره موجب افزایش اختیارها شده و در نهایت احتمال کاهش امنیت سایت وجود دارد. بنابراین افراد مشخصی را به‌عنوان مسئولین سایت انتخاب کرده که بتوانید ، امنیت سایت را افزایش دهید.

امکانات موجود در سایت

خوشبختانه امکانات موجود در سایت‌ها به‌روز و پیشرفته هستند و به همین دلیل نیز طراحان با کمک آن‌ها می‌توانند، سایت موردنظر خود را طراحی کنند.

پنل مدیریت

 با استفاده از این گزینه می‌توانید ، سایت خود را مدیریت کرده و اطلاعات موجود، در سایت را اصلاح کنید. همچنین امکان مشاهده تمامی اطلاعات مربوط به بازدید و فروش محصول را به شما می‌دهد.

ایمیل

مشتریان از این طریق می‌توانند، از آخرین اخبار و اطلاعیه‌ها راجع به تخفیف در سایت شما، آگاه شوند.

امکان دسته‌بندی محصولات

 با استفاده از این ویژگی می‌توانید، محصولات خود را به طور مرتب ، در دسته‌های مختلف قرار دهید.

تبلیغات

 در این بخش می‌توانید، محتواهای مربوط به تخفیفات فصلی را قرار دهید و از طریق تبلیغ برای سایت‌های دیگر، برای سایت خود درآمدزایی کنید.

عضویت و ساخت پنل کاربری

 کاربر با استفاده از این گزینه می‌تواند، در سایت ثبت‌نام کرده و پنل مخصوص خود را داشته باشد. بهره‌گیری از این روش موجب افزایش سرعت در ثبت سفارش و دریافت محصول می‌شود. از طریق این پنل، اطلاعات مربوط، مانند شماره تماس، کد پستی و آدرس کاربر دریافت شده و پس از تایید فرستاده می‌شود.

بخش نظرات کاربران

در این قسمت، مشتریان می‌توانند ، نظرات و انتقادات خود را دررابطه‌با محصول موردنظر بیان کنند.

دارای صفحات نامحدود

 در این مرحله با صرف کمترین هزینه می‌توانید، کسب‌وکار خود را توسعه داده و محتواهای جدید و متفاوت به سایت خود اضافه کنید.

مزایای طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی نیز مانند بسیاری از سایت‌های دیگر مزایایی را دارد. با کمک این نوع سایت نه‌تنها کسب‌وکارها رونق پیدا می‌کنند، بلکه خریداران نیز از امکانات خوبی بهره‌مند خواهند شد.

مزایای طراحی سایت فروشگاهی

 

توسعه کسب‌وکار خود

 با ایجاد این سایت می‌توانید، کالا و خدمات خود را به‌صورت مجازی، به‌تمامی افراد ارائه داده و در محیط‌های بزرگ‌تر عرضه کنید. با به‌کارگیری این روش، کسب‌وکار شما از حالت محلی خارج شده و علاوه بر جذب مشتری، موجب تحریک شما برای افزایش محصولات خود می‌شود. همچنین به دلیل درگیری افراد با مشکلات و کارهای روزانه، امروزه تمایل آن‌ها، برای خرید اینترنتی افزایش‌یافته است. با رعایت فاکتورهای موجود می‌توانید، مشتریان خود را نگه داشته و موجب افزایش آن‌ها شوید.

نظارت دقیق بر خریدوفروش محصولات

 با استفاده از این ویژگی می‌توانید، از طریق نظارت بر نظرات کاربران مانند انتقادات و پیشنهادها، از میزان رضایت و عدم رضایت آن‌ها آگاه شده و متوجه شوید، نقطه قوت و ضعف شما در کدام قسمت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی سایت‌های مختلف توسط ایران وبز می‌توانید، به نمونه کار طراحی سایت مراجعه کنید.

خدمات پس از فروش

 این خدمات ، برای مشتریان بسیار مهم هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که بعد از خرید، خدماتی دریافت می‌کنند یا نه؟ با قراردادن این ویژگی، مشتری می‌تواند، در صورت عدم رضایت، کالای خود را مرجوع کند. در این میان باتوجه‌به مهارت خود می‌توانید، قانونی برای گرفتن کالا، تعیین کنید. با انجام این کار، مشتریان پیش از گذشته به سایت اعتماد خواهند کرد.

کاهش هزینه

 برای راه‌اندازی مارکت خود با استفاده از این روش، در کمترین زمان، با صرف هزینه کم، کسب‌وکار خود را گسترش داده و بیزینسی موفق و حرفه‌ای ایجاد خواهید کرد.

حذف واسطه و تاثیر آن در قیمت نهایی

 با بهره‌گیری از این روش می‌توانید، محصولات خود را به طور مستقیم و بدون هیچ‌گونه واسطه‌ای در اختیار مشتری قرار دهید. در این صورت هر دو طرف سود کرده و میزان هزینه مختص به‌واسطه‌ها حذف می‌شود.