عکاسی تبلیغاتی برای معرفی مشاغل

عکاسی تبلیغاتی، یکی از کارهایی است که از سوی شرکت‌های نام‌آشنا و معتبر برای معرفی خود و یا محصولشان استفاده می‌شود. امروزه، یکی از مهم‌ترین روش‌های تبلیغاتی و معرفی محصول یا خدمات، استفاده از تبلیغات چاپی مانند بروشور، کاتالوگ یا تبلیغات محیطی مانند استرابرد یا بیلبورد و یا تبلیغات غیر چاپی برای هر شرکتی است که باعث شناخته شدن بیشتر محصولات و کالاهای هر شرکتی می‌شود.

از همین رو، اغلب مدیران و صاحبان کسب‌وکار، جهت شناساندن برند، خدمات و محصولات خود در حوزه‌های متعدد، از عکاسان تبلیغاتی حرفه‌ای و کاربلد دعوت می‌کنند که با هنر عکاسی نمایش هرچه بهتر محصولات و خدمات مجموعه خود را انجام دهند. البته نتیجه کار عکاسان با استفاده از هنر دست طراحان جذاب‌تر و بهتر می‌شود.

 


فرایند عکاسی تبلیغاتی

عکاسی یکی از هنرهای هفت‌گانه است. عکاسی جز دومین طبقه هنر و در دسته هنرهای تجسمی است. این هنر با کاربردهای گوناگونی که دارد، توانسته بخش بزرگی از زندگی امروزی ما شود. سالیان طولانی است، از عکاسی تبلیغاتی برای جذب مخاطبان استفاده می‌شود. عکاسی کاربردهای مختلف و گوناگونی در تبلیغات دارد. از این نمونه می‌توان عکاسی تبلیغاتی برای ساخت پوستر، بیلبورد، مجله و حتی تیزرهای تبلیغاتی، پرتره یا ... نام برد. هریک از انواع عکس‌ها کاربردهای خاصی خواهند داشت.

باتوجه‌به اینکه، اغلب کمپین‌های تبلیغاتی، برای معرفی محصول یا خدمات خود، از تصاویر و عکس‌های منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند. عکاسی امروزه تبدیل به پرکاربردترین نوع هنر در میان انواع آن‌ها شده است. تبلیغات تصویری یا ویدئویی، امروزه، به‌عنوان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش‌های تبلیغاتی محسوب می‌شود. خلاقیت مهم‌ترین بخش هنر یک عکاس است. به همین خاطر این فاکتور یعنی خلاقیت، اهمیت به سزایی در خروجی ایجاد می‌کند.

آن چه که بعد از خلاقیت باعث موفقیت عکاس تبلیغاتی می‌شود، ایده‌پردازیِ خلاقانه، سطح دانش فنی و تجربی و همچنین میزان تجربه او در این حوزه است. پیش از شروع فرایند عکاسی، بین تیم مجری با سفارش‌دهنده کار یا کارفرما، جلسات متعدد برگزار می‌شوند. بر اساس نیاز و خواسته، اطلاعاتی جمع‌آوری می‌شود. پس از آن در زمان عکاسی، تصاویر و عکس‌های ثبت شده شامل ترکیب زیبایی بین خلاقیت عکاسی و طراح، با خواسته‌های مشتریان است.

عکاسی تبلیغاتی

مراحل عکاسی تبلیغاتی

برای آن که عکس تبلیغاتی مخاطب‌پسند و خاص تهیه شود، باید مراحل زیر را با دقت انجام شود که در نهایت، عکس تبلیغاتیِ  با رزولوشن بالا و جذاب برای تبلیغات ارائه کنید.

محل استفاده مشخص

در گام اول، محصول یا خدماتی که قصد عکاسی از آن است، باید توسط کارفرما یا سفارش‌دهنده به طور کامل معرفی شود. هم چنین باید خواسته و نیاز کارفرما باتوجه‌به نوع سبک عکاسی در نظر گرفته شود. عکاس تبلیغاتی با تشکیل جلسات هدفمند، با دیدگاه و تفکر کارفرما بیشتر آشنا شده و بر اساس نظر و ایده او، اقدام به شروع مرحله اجرایی کند.

برنامه‌ریزی و اجرا

در این مرحله از عکاسی تبلیغاتی، عکاس باتوجه‌به ابزار در دست و به‌کارگیری خلاقانه هنر خود، خواسته‌های کارفرما را تامین می‌کند. اقدام به ثبت اثر با خلق ایده‌ای نو و متفاوت بسیار اهمیت دارد. عکاس باید مفهوم و پیام اصلی عکس مدنظر را به‌خوبی به مخاطبین و مشتریان منتقل کند. عکاس تبلیغاتی، با درنظرگرفتن تجربه، دانش، تجهیزات و ایده خود، عکس نهایی را ثبت خواهد کرد. به هر میزان که ایده و طرح عکاس، منحصربه‌فرد و خاص باشد، به همان اندازه، جذابیت بصری و کیفیت عکس تبلیغاتی نیز بیشتر خواهد شد!

ویرایش نهایی

پس از آن که جلسه عکاسی به تمام رسید، باتوجه‌به خواسته کارفرما، عکس نهایی تحویل داده می‌شود. طرح و ایده زمانی به‌صورت کامل خود را نمایان می‌کند که تنظیمات دقیقی از رنگ و نور ایجاد شود.

ویرایش نهایی عکس‌های تبلیغاتی

آشنایی با یک سناریو عکاسی

در عکاسی از محصولات آرایشی، استفاده از رنگ‌های جذاب و متنوع و همچنین، چهره‌های زیبا و طبیعی افراد، نسبت به سایر سوژه‌های عکاسی پر اهمیت است. از طرفی، در عکاسی زیورآلات و جواهرات، علاوه بر رنگ و نور، نوع لنز دوربین، بسیار مهم است. برای عکاسی از محصولات غذایی، یک شرکت فعال در زمینه تولید مواد غذایی یا بسته‌بندی نیاز به طراحی یک دکور مانند فضای آشپزخانه دارد! بنابراین، نحوه اجرا و پیاده‌سازی این مرحله، آماده‌سازی و دکوربندی بر کیفیت و جذابیت عکس تبلیغاتی، بسیار اثرگذار خواهد بود.

پس از آنکه دکور و فضای مناسب جهت ثبت عکس تبلیغاتی طراحی و پیاده‌سازی شد، اینک باید، اقدام به چیدمان تجهیزات نورپردازی و دوربین عکاسی شود. میزان تسلط عکاس به نوع و سبک‌های مختلف نورپردازی و همچنین میزان آشنایی او نسبت به تنظیمات رنگ و نور می‌تواند، تاثیر مستقیم در کار عکاس داشته باشد.

عوامل تاثیر گذار بر کیفیت عکس

کیفیت تجهیزاتی مانند دوربین و لوازم جانبی جهت ثبت عکس تبلیغاتی تاثیر مشخصی در عکس دارد. تجربه و بررسی ریز فاکتورها، باعث می‌شوند که بهترین عکس ثبت شود. هر عکاسی یک چک‌لیست برای انجام کار در نظر می‌گیرد که تمام اقلام و وسایل عکاسی تبلیغاتی به طور کامل در پروژه به آن‌ها نیاز دارد. همچنین باتوجه‌به نوع سوژه و سبک عکاسی، تجهیزات موردنیاز جهت چیدمان دکور را نیز در نظر می‌گیرد. اما با تمامی این موارد مجددا ذکر این نکته واجب است که کیفیت خروجی بیش از هر چیزی به هنر عکاس ارتباط دارد.

کیفیت عکس‌های تبلیغاتی

تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی

از جمله تجهیزات ضروری که عکاس تبلیغاتی پیش از شروع پروژه، باید آن‌ها را فراهم کند، موارد زیر هستند.

  • میز عکاسی
  • دوربین عکاسی
  • لنزهای مختلف عکاسی متناسب با نوع محصول یا چهره (پرایم، زوم، ماکرو)
  • اَکسِسوری‌های ضروری و مهم عکاسی تبلیغاتی شامل رفلکتور و ...
  • انواع فون رنگی و سیاه‌وسفید عکاسی
  • سیستم کامپیوتر یا لپ‌تاپ مناسب کار
  • تجهیزات نورپردازی (سه‌پایه نور، فلاش نوری، انواع شکل‌دهنده‌های نوری)

در کنار موارد ذکر شده، عکاس تبلیغاتی یا یکی از اعضای گروه، باید به نرم‌افزارهای ویرایش عکس مسلط باشد که پس از ویرایش عکس، نمونه کار ثبت شده، به‌صورت پیش‌نمایش به کارفرما ارسال شود و پس از تایید او، تسویه‌حساب فایل طراحی شده به کارفرما تحویل شود. درصورتی‌که کارفرما نیاز به فایل خام عکس داشته باشد، می‌بایست هزینه مجزایی پرداخت کند.

چگونگی ارتباط با ما

از سه طریق می‌توانید، با ما در ارتباط  باشید:

وب سایت مجموعه

از طریق صفحه تماس با ما
می‌توانید، درخواست خود را ثبت کنید.

شبکه‌های اجتماعی

از طریق شبکه‌های اجتماعی
نیز می‌توانید، با ما ارتباط داشته باشید.

تماس تلفنی

از طریق شماره‌های دفتر
نیز می‌توانید، با ما ارتباط داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید

از طریق صفحه ارتباط با ما
می‌توانید، درخواست مشاوره کنید.

 

یا با ما از طریق تلفن یا ایمیل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

02632285078

آدرس ایمیل ما

info@irwebs.com

شبکه‌های اجتماعی ما

بیشتر با ما در ارتباط باشید.