تولید پادکست و شناخت بهتر آن

 تولید پادکست به‌عنوان پرمخاطب‌ترین و محبوب‌ترین نوع محتوای صوتی، از سوی افراد مختلف انجام می‌شود. محتوای پادکست‌ها ممکن است، در وب سایت، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های مختلف منتشر شوند. اگر به تولید محتوای صوتی از نوع پادکست علاقه‌مند هستید، بهتر است که این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.


پادکست نوعی محتوای صوتی ارزشمند

 تولید پادکست‌، یکی از انواع محتواهای صوتی محسوب می‌شود که در بستر اینترنت از سوی وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های مختلف در دسترس مخاطبین قرار می‌گیرد. طی چند سال اخیر، شکل و قالب پادکست‌ها بسیار متنوع و جدید شده است. با توجه به اینکه، با گسترش تهیه و تولید انواع پادکست، مخاطبین و طرفداران این سبک از محتوای صوتی نیز افزایش یافته‌اند.

امروزه، تولید پادکست در حوزه‌های مختلف علمی، هنری، اجتماعی، فرهنگی و... انجام می‌شود و به همین خاطر، جامعه هدف بیشتری جذب این نوع محتوا شده‌اند. هر چند کیفیت و نوع بیان پادکست در میزان جذب و محبوبیت آن اثرگذار است، اما دسترسی آسان در هر شرایطی به این سبک از محتوای صوتی، بر محبوبیت آن افزوده است.

تولید پادکست

تجهیزات مورد نیاز جهت تولید پادکست

برای تولید پادکست مفید و ارزشمند مسلما استفاده از تجهیزات مناسب بسیار ضروری است. در قسمت زیر تعدادی از این ابزارها و تجهیزات بیان شده‌اند.

  • سیستم کامپیوتر متصل به اینترنت
  • استفاده از نرم افزارهای ضبط صدا
  • میکروفن با کیفیت و مناسب، همراه با پایه
  • هدفون و تقویت‌کننده هدفون
  • کابل‌های صوتی و میکرو کاربردی
  • تجهیزات آکوستیک (در صورت لزوم)
  • پاپ فیلتر یا مُحافظ پاپ ( در صورتی که در جلوی میکروفون، پاپ فیلتر یا محافظ پاپ، قرار دهید، بادهایی که همزمان با تلفظ برخی کلمات مانند "پ" یا "ه" از دهان خارج می‌شوند، تاثیری بر ضبط صدا نخواهند گذاشت.)

تجهیزات مورد نیاز جهت تولید پادکست

فرایند تولید پادکست

مسما تولید پادکست مانند بسیاری از محتواهای صوتی، اصول و قوانین مربوط به خودش را دارد. اما آیا با فرایند تولید پادکست‌ها آشنا هستید؟ در قسمت ذیل مراحل مختلف و فرایند این نوع از محتواهای صوتی ذکر شده‌اند.

مرحله اول/ برنامه‌ریزی درست و تعیین هدف

تولید پادکست نیز مانند تولید سایر محتواها، باید هدفمند و با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود. با تعیین هدف و برنامه‌ریزی صحیح، مسیر پیش رو جهت تهیه و ساخت انواع پادکست نیز برای شما روشن و شفاف خواهد شد. در صورتی که برنامه‌ریزی اصولی و دقیقی برای تولید انواع پادکست داشته باشید، مسلما روند انجام این کار نیز به طور منظم ادامه‌ خواهد داشت و مخاطبین بیشتری، جذب پادکست‌های تهیه شده از سوی شما خواهند شد!
با توجه به اینکه، سبک و نوع پادکست نیز مشخص شده و بدین شکل، محتوای بهتری برای پادکست تهیه خواهید کرد. برای آنکه، پادکست تولید شده از سوی مخاطبین بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، لازم است، به طور منظم و دقیق پادکست را در روز و زمان مشخص در اختیار مخاطبین قرار دهید.

مرحله دوم/ انتخاب موضوع و عنوان مناسب

انتخاب موضوع مناسب و عنوان جذاب، باعث افزایش تعداد مخاطبین پادکست خواهد شد. با در نظر گرفتن موضوع مورد علاقه مخاطبین و همچنین انتخاب عنوان گیرا و منحصربه‌فرد، به میزان موفقیت و وایرال شدن پادکست تهیه شده کمک خواهید کرد. از طرفی، برای آنکه مطمئن شوید، عنوان انتخاب شده در سایر پادکست‌ها یا محتواها، استفاده نشده، بهتر است که عنوان مورد نظر را در پلتفرم‌های دیگر جستجو کنید.

مرحله سوم/ شناخت مخاطبین هدف

پس از آنکه موضوع پادکست را مشخص کردید، باید نسبت به نیاز و سلیقه جامعه هدف خود شناخت کافی داشته باشید. اگر موضوع محتوای شما، عمومی باشد، طیف گسترده‌ای از افراد جامعه، به‌عنوان مخاطب شما شناخته می‌شوند. اما اگر، موضوع محتوا یا پادکست تخصصی و در حوزه خاصی باشد، تعداد مخاطبین هدف شما محدودتر خواهند شد. بهتر است، بررسی‌های لازم در خصوص شغل، میزان تحصیلات، رده سنی و... مخاطبین را انجام داده و بر اساس سلیقه آن‌ها، پادکست با کیفیت و مخاطب‌پسند تولید کرد. از طرفی، این کار به سرعت انجام پروژه نیز کمک خواهد کرد.

مرحله چهارم/ در نظر گرفتن قالب و مدت زمان پادکست

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در هنگام تولید پادکست به آن توجه کنید، مدت زمان پخش پادکست است. متناسب با موضوع انتخاب شده، برای هر اِپیزود، زمان مشخص تعریف کنید. زمان برخی از اِپیزودهای پادکست‌، 5 دقیقه و بعضی نیز تا چند ساعت ادامه خواهند داشت. به طور کلی، پادکست‌هایی که دارای اپیزودهای طولانی و بیش از 50 دقیقه هستند، کمتر مورد توجه مخاطبین قرار می‌گیرند. هر چه مدت زمان پادکست کوتاه و محتوای آن جذاب باشد، موفقیت شما در جذب مخاطبین هدف، بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر، برای هر اِپیزود، قالب‌بندی خلاقانه و متفاوتی در نظر بگیرید که بدین نحو، بر جذابیت اجرای پادکست بیافزایید.

فرایند تولید پادکست

مرحله پنجم/ تهیه و تولید محتوای با کیفیت

بهترین راه جهت تولید محتوای مخاطب‌پسند و حرفه‌ای، در نظر گرفتن یک سناریو یا داستان مناسب برای هر اِپیزود است. البته، باید مطابق با هدف تعیین شده در مرحله اول، سناریو و داستان‌نویسی برای اپیزودها انجام شود. در نهایت، محتوای هر اِپیزود را برای تولید پادکست حرفه‌ای، تدوین خواهید کرد. محتوای مفید، کاربردی و ارزشمند برای مخاطب تهیه کنید.

مرحله ششم/ ضبط پادکست و ویرایش حرفه‌ای پادکست

برای ضبط پادکست، فضا و مکان مناسب و آرامی در نظر بگیرید. اگر دسترسی به استودیوهای ضبط دارید، این مکان‌ها بهترین موقعیت برای ضبط پادکست خواهند بود. از طرفی، برای ضبط پادکست علاوه بر تجهیزات ذکر شده مانند میکروفن قوی، هدفون با کیفیت و کابل‌های مناسب، باید به نرم افزارهای رایج ضبط پادکست نیز دسترسی داشته باشید که ضبط حرفه‌ای و با کیفیت انجام دهید.

انتخاب نرم افزار، باید به شکلی انجام شود که علاوه بر ضبط پادکست، تنظیم و ویرایش آن را نیز امکان‌پذیر کند. متناسب با مهارت و دانش خود، می‌توانید یکی از نرم افزارها را انتخاب کنید. برخی از نرم افزارهای ضبط و ویرایش شامل Audacity، Cubase Elements، Presonus Studio One، GarageBand، Adobe Audition هستند.

مرحله هفتم/ طراحی کاور و انتخاب موسیقی مناسب

یکی دیگر از اِلمان‌های جذاب در فرایند تولید پادکست، توجه به طراحی و اجرای کاور پادکست است. کاور، نخستین چیزی است که مخاطبین را جذب پادکست خواهد کرد. یک کاور حرفه‌ای، باید در بردارنده نام پادکست، تصویر یا عکس مرتبط با موضوع اصلی، خوانایی بالا و طرح‌های خلاقانه و ایده‌پردازانه باشد. باتوجه‌به محتوا و موضوع پادکست، موسیقی و آهنگ مناسب برای پادکست را نیز انتخاب کنید که بر جذابیت محتوای صوتی و پادکست تهیه شده، تاثیر مثبتی داشته باشد.

مرحله هشتم/ انتشار پادکست

پس از آنکه مراحل ذکر شده را به ترتیب انجام دادید، اینک پادکست شما آماده است. پس از تهیه و تولید پادکست آن را در رسانه‌ها یا فضاهای مجازی پرطرفدار انتشار دهید. پس از انتشار، از مخاطبین خود بخواهید، نکته نظرات و انتقاداتشان را با شما در میان بگذارند.

لازم به ذکر است که اغلب پادکست‌ها به طور هفتگی یا ماهیانه منتشر می‌شوند. برای شروع بهتر است، زمان و روز مشخصی جهت انتشار پادکست‌های خود در نظر بگیرید که بدین شکل، پادکست تولید شده از سوی شما، مخاطبین بیشتری داشته باشد.

چگونگی ارتباط با ما

از سه طریق می‌توانید، با ما در ارتباط  باشید:

وب سایت مجموعه

از طریق صفحه تماس با ما
می‌توانید، درخواست خود را ثبت کنید.

شبکه‌های اجتماعی

از طریق شبکه‌های اجتماعی
نیز می‌توانید، با ما ارتباط داشته باشید.

تماس تلفنی

از طریق شماره‌های دفتر
نیز می‌توانید، با ما ارتباط داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید

از طریق صفحه ارتباط با ما
می‌توانید، درخواست مشاوره کنید.

 

یا با ما از طریق تلفن یا ایمیل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

02632285078

آدرس ایمیل ما

info@irwebs.com

شبکه‌های اجتماعی ما

بیشتر با ما در ارتباط باشید.