پشتیبانی سایت موضوعی قابل تامل!

پشتیبانی سایت با توجه به اینکه اکثر کسب‌وکارها به‌صورت مجازی و اینترنتی فعال هستند و  نیاز دارند که وب‌سایتی را طراحی کرده و با استفاده از آن خدمات و فعالیت‌های خود را برای مشتریان به نمایش گذارند، بسیار حائز اهمیت است. اما به نظر شما چه موارد یا شرایطی برای طراحی وب‌سایت وجود دارد که به پیشرفت و رونق کسب‌وکار کمک می‌کند؟ آیا می‌دانید که پس از اتمام طراحی وب‌سایت، این نیاز وجود دارد که به سایت خود به‌نوعی بال و پر پرواز بدهید؟ پشتیبانی از سایت یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی است که باید برای هر سایتی در نظر گرفته شود که پس از گذشت زمان، سایت همان کیفیت اولیه را داشته باشد و بتواند خدمات را بدون بروز هیچ مشکلی به مشتریان ارائه دهد.

پشتیبانی از سایت به چه معنی است؟

اگر به فکر گسترش کسب‌وکار خود هستید و نیاز به طراحی سایت دارید، ممکن است این فکر به ذهنتان خطور کند که چه مراحلی را باید برای سایت خود انجام دهید؟ اکثر افراد گمان می‌کنند که برای گسترش فعالیت خود، تنها نیاز است که سایتی طراحی کرده، محصولات و محتوای خود را روی سایت به نمایش گذارند. اما لازم است توجه داشته باشید که ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و سایت شما نیازمند یک مراقبت اساسی و دایمی به نام پشتیبانی سایت است. به نظر شما این فرایند دربرگیرنده چه مواردی است و برای بهینه‌سازی سایت چه نکاتی را باید مدنظر قرارداد؟

اگر بخواهیم به طور ساده‌تر این فرایند را توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم که پشتیبانی از سایت به معنای بررسی کلی وب‌سایت، رفع انواع مشکلات سایت، به‌روزرسانی و دیگر موارد است. بررسی مرتب و دقیق این موارد بر عهده فرد یا شرکت پشتیبانی است. پشتیبان سایت وظیفه داد که سایت را به‌صورت دائم بررسی و بهینه کند به‌گونه‌ای که سایت بدون هیچ مشکلی به روند پیشرفت خود ادامه دهد.

مشکلات سایت

پشتیبانی و انواع آن

در چند سال گذشته با توجه به اینکه موضوع راه‌اندازی سایت و فعالیت‌های سئو به اهمیت حال حاضر نبود، اکثر افرادی که صاحب کسب‌وکار بودند، خودشان در تلاش برای راه‌اندازی، طراحی و انجام دیگر امور مربوط به سایت بودند. اما امروزه این وظایف بیشتر به متخصصین و افرادی که دارای مهارت و توانمندی کافی هستند، سپرده می‌شوند.

همان‌طور که طراحی وب‌سایت برای کسب‌وکارها، مبحثی گسترده است و نیازمند تخصص است، پشتیبانی از سایت هم باید توسط افراد متخصص انجام شود. این کارشناسان موظف هستند که سایت را در تمام موارد مورد نیاز بررسی کرده، مشکلات و خطاها را از بین ببرند و راهکارهای لازم برای بهینه سازی سایت را ارائه دهند.

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که برعهده این افراد گذاشته می‌شود، نگهداری و حفظ امنیت سایت است. اگر سایت برای یک دوره زمانی مورد پشتیبانی قرار نگیرد و اقدامات لازم برای بهینه سازی آن انجام نشود، امکان دارد در معرض خطرات زیادی همچون فاش شدن اطلاعات سایت، ازدست‌دادن مخاطبان و کاربران و دیگر موارد قرار گیرد.

به‌طورکلی موضوع پشتیبانی از سایت به دو محور اصلی طبقه‌بندی می‌شود که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم. این دو مورد شامل عبارت‌اند از:

  • پشتیبانی از نظر محتوا سایت؛
  • پشتیبانی از نظر شرایط فنی سایت.

پشتیبانی از نظر محتوا سایت: همانطور که از نامش پیدا است، به معنای پشتیبانی وب‌سایت از نظر بررسی محتوا، به‌روزرسانی مطالب درج شده، افزودن مطالب جدید و دیگر موارد مرتبط به متن سایت است.

پشتیبانی از نظر شرایط فنی سایت: این مورد می‌تواند کمی پیچیده‌تر از پشتیبانی محتوای سایت باشد. پشتیبانی فنی به بررسی وب‌سایت از نظر لینک و آدرس سایت، امنیت و دیگر موارد می‌پردازد. با توجه به موارد ذکر شده، این بخش کمی حساس‌تر و مهم‌تر از مورد اولی است. در پشتیبانی سایت فنی باید مشکلات امنیتی و خطاهای ایجاد شده رفع شوند و موارد به‌روز و در صدر بودن سایت مورد بررسی قرار گیرد.

پشتیبانی تنها به همین دو مورد خاتمه نمی‌یابد. علاوه بر این دو بخش اصلی، دو مورد دیگر یعنی پشتیبانی از نظر گرافیک سایت و پشتیبانی از نظر سئو سایت را نیز باید در نظر گرفت. گرافیک سایت به طراحی و دیزاین سایت مرتبط است. هرچقدر طراحی سایت شما بهتر و بدون نقص باشد، قطعا توانایی جذب مخاطبان و مشتریان بیشتری را دارد و همین موضوع به مرور زمان سبب کسب درآمد و رونق کار شما می‌گردد.

پشتیبانی از  نظر سئو نیز به وارد کردن درست و دقیق کلمات کلیدی موردنظر می‌پردازد و باید حتما به دقت انجام شود. هر فردی که با راه‌اندازی سایت کمی آشنایی داشته باشد، متوجه حساسیت و اهمیت سئو وب‌سایت است. ارزش و اهمیت این بخش را می‌توان در کنار پشتیبانی سایت از نظر فنی  قرار داد.

سئو سایت

هزینه‌های پشتیبانی از سایت

همه ما می‌دانیم که انجام هر کاری نیازمند هزینه‌های لازم و سرمایه‌گذاری است. این مورد نیز مستثنی نیست و هر سایتی برای پیشرفت، نیازمند صرف هزینه است. پس با سپردن این کار به افراد متخصص می‌توان اطمینان حاصل کرد که هزینه‌های انجام شده، سودمند هستند.

انواع مختلفی پشتیبانی 

اما سوالی که ممکن است برای هر فردی ایجاد شود هزینه مورد نیاز برای پرداخت به این افراد است. البته لازم به ذکر است که هزینه انجام این کار به موارد و شرایط بسیار زیادی بستگی دارد. از جمله برخی از این شرایط شامل موضوعاتی همچون مدت زمانی که پشتیبانی روی وب‌سایت سپری می‌کند، خدماتی که از فرد متخصص انتظار دارید، نوع محتوا ارائه شده داخل وب‌سایت و دیگر موارد از جمله شرایطی است که روی تعیین نرخ هزینه برای افراد تاثیر گذار است.

کلام آخر

تمام موارد ذکر شده در کنار هم این امکان را ایجاد می‌کند که سایتی قوی، بدون نقص، به‌روز و باکیفیت داشت که موجب جذب بالای مخاطب برای کارفرما شود. در آخر می‌توانیم این پیشنهاد را بدهیم که تا جای ممکن اطمینان حاصل کنید که سایت و مسئولیت پشتیبانی از آن را برعهده متخصصین و کارشناسان واقعی در زمینه پشتیبانی سایت قرار داده‌اید. در این صورت پس از گذشت مدت زمان طولانی نه تنها سایت شما، بلکه کسب‌وکار شما نیز با هیچ مشکلی روبه‌رو نمی‌شود.