شبکه‌ های اجتماعی و کاربرد آن‌ها

شبکه های اجتماعی امروزه طرف‌داران و دنبال‌کنندگان خاص خودشان را پیدا کرده‌اند. اگر قصد فعالیت جدی در شبکه‌ های اجتماعی پربیننده و پرطرف‌دار را دارید یا می‌خواهید، پشتیبانی از شبکه های اجتماعی یک برند یا سازمان را بر عهده بگیرید، باید نسبت به یادگیری و ارتقا برخی از مهارت‌های خود توجه کنید. مسلما با یادگیری و اجرای موارد ذکر شده در این نوشتار، سرعت رشد و موفقیت شما نسبت به رقبا، افزایش خواهد یافت.

پشتیبانی از شبکه های اجتماعی

در حال حاضر شبکه‌ های اجتماعی زیادی در جهان وجود دارند که در هر یک از آن‌ها، میلیون‌ها و صدها کاربر فعالیت می‌کنند. بازاریابی و تبلیغات در شبکه‌ های اجتماعی جهت رشد و افزایش فروش در کسب‌وکارهای مختلف، این روزها بسیار رایج شده است. بیشتر مدیران و صاحبان کسب‌وکار به دلیل عدم داشتن فرصت و تخصص کافی جهت فعالیت در این حوزه، نیاز به پشتیبانی از شبکه های اجتماعی جهت مدیریت و نظارت دقیق‌تر بر آن‌ها خواهند داشت. از جمله رسانه‌های اجتماعی پرطرف‌دار و پربازدید در کشور ایران می‌توان به اینستاگرام، تلگرام، واتس‌اَپ، توییتر، لینکدین اشاره کرد.

برای فعالیت موثر و کارآمد در این نوع شبکه‌ها، باید برنامه‌ریزی دقیق و اصولی در نظر گرفت. هرچند برخی از کاربران، تنها به منزله سرگرمی وارد این نوع رسانه‌ها می‌شوند. اما از سوی دیگر، برخی از افراد و به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپا و جدید، برای جذب مشتری بیشتر و همچنین افزایش میزان فروش در شبکه‌ های اجتماعی فعالیت می‌کنند. به همین خاطر در فرایند پشتیبانی از شبکه های اجتماعی، سعی می‌شود که بر اساس الگوریتم جدید و استراتژی هدفمند، محصولات و خدمات یک برند یا شرکت به‌صورت حرفه‌ای و موثر، معرفی شده و بدین ترتیب، ترافیک ورودی رسانه اجتماعی نیز افزایش یابد.

شبکه‌های اجتماعی

فعالیت موثر در شبکه‌ های اجتماعی

به‌واسطه فعالیت موثر و موفق در شبکه‌ های اجتماعی، می‌توان نسبت به تقاضا و نظرات مشتریان اطلاعات دقیق کسب کرد و در راستای جلب رضایت آن‌ها، کیفیت ارائه خدمات و محصولات را افزایش داد. پشتیبانی از این نوع شبکه‌ها بر اساس دامنه فعالیت و گستردگی سازمان یا یک شرکت، متفاوت است. بدین معنا که برخی از کسب‌وکارها، نیاز به بیش از یک پشتیبان خواهند داشت یا ممکن است که از صفحات کاربری آن‌ها، بیش از 10 ساعت پشتیبانی در طول شبانه‌روز انجام شود. از همین رو، مدیریت شبکه های اجتماعی در چنین سازمان‌ها و شرکت‌هایی بسیار حساس و دشوار خواهد بود. در این صورت، باید پشتیبانی از شبکه‌ های اجتماعی را به دست افراد متخصص و کاردان در این حوزه بسپارید.

بدین ترتیب، با پیاده‌سازی دستورالعمل‌ها و استراتژی‌های اصولی از سوی پشتیبان یا کارشناس شبکه، رتبه گوگلی و همچنین تعداد جذب مشتریان و مخاطبین هدف روزبه‌روز افزایش خواهد یافت. در حقیقت، فرایند پشتیبانی از شبکه های اجتماعی باید مستمر و منظم باشد و همچنین نظارت دقیقی بر نحوه انتشار محتواها و بازخورد آن‌ها از مشتریان انجام شود. از سوی دیگر، باید نسبت به اثربخشی مطالب و پست‌ها و همچنین همسو شدن آن‌ها با استراتژی‌ها و اهداف تعیین شده، بررسی و تحلیل دقیق انجام شود. در بخش بعدی مقاله، دانش و مهارت‌های ضروری و موردنیاز در این حوزه را عنوان خواهیم کرد.

مهارت‌های ضروری برای پشتیبانی از شبکه های اجتماعی

برای آن که پشتیبانی یا مدیریت برخی از شبکه‌ های اجتماعی محبوب و پرمخاطب را در دست بگیرید، باید نسبت به آموزش و یادگیری مهارت‌ها و اصول زیر توجه کنید. در این بخش مهم‌ترین مهارت‌های پشتیبانی از رسانه‌های اجتماعی را عنوان خواهیم کرد.

مشخص‌کردن اهداف و برنامه‌ریزی دقیق

در فرایند پشتیبانی از شبکه های اجتماعی باید تمامی اهداف به طور دقیق، جهت فعالیت در شبکه اجتماعی تعریف شده باشند. با درنظرگرفتن اهداف مشخص، قطعا مسیر رشد شبکه اجتماعی، مسیری پویا و بدون وقفه خواهد بود که درنظرگرفتن این نکته در شبکه‌ های اجتماعی باعث رشد روزافزون شما خواهد شد. برای اهداف تعیین شده نیز باید برنامه‌ریزی شفاف و اصولی داشته باشید و مطابق با برنامه تعریف شده، قدم بردارید.

تفکر ایده‌پردازانه و خلاق

در بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی، هرگز از تولید محتواهای خلاقانه بصری یا متنی غافل نشوید! مدیر یا پشتیبان شبکه‌ های اجتماعی باید ذهن خلاقانه قوی داشته باشد که محتوای خاص و جذاب برای مخاطبین تهیه کند. در صورت برخورداری از چنین توانمندی، میزان رشد و جذب مخاطبین هدف شما افزایش‌یافته و از طرفی، در میان سایر رقبا، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.

مهارت در نویسندگی و تولید محتوای ارزشمند

علاوه بر طراحی و تولید محتواهای بصری جذاب و مخاطب‌پسند، باید متن نوشته شده در بخش توضیحات یا کپشن نیز تاثیرگذار و ارزشمند باشد. متنی که درک آن آسان و مطالعه آن برای مخاطبین جذاب باشد. به همین دلیل مهارت خوب نوشتن یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که در فرایند پشتیبانی از شبکه های اجتماعی باید به آن توجه کنید. نوع بیان، کلمات، تیترها، عناوین و … باید به شکل عالی و خلاقانه نوشته شوند.

تهیه و تدوین تقویم محتوا

با طراحی و تهیه یک تقویم محتوا، می‌توانید برای انتشار محتوا یا پست، زمان دقیقی مشخص کنید. این کار به نظم و پیوستگی فعالیت شما در شبکه‌ های اجتماعی کمک زیادی خواهد کرد. به‌خصوص اینکه بر اساس تقویم محتوا، می‌توانید برای روزهای خاصی از سال، کمپین‌های تبلیغاتی جذاب در نظر بگیرید و بدین نحو، مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد.

تعیین و تدوین استراتژی

کارشناس شبکه های اجتماعی نسبت به اهداف و استراتژی‌های یک سازمان یا شرکت باید درک درستی داشته باشد. بدین شکل فعالیت موفقی در رسانه‌های اجتماعی خواهد داشت. اینکه چگونه محتوای جذاب و هدفمند تولید کند، نحوه چیدمان و انتشار محتوا، شناخت و ارتباط با مخاطبین و مشتریان از جمله مواردی هستند که باید پشتیبان شبکه به آن‌ها بپردازد.

استراتژی

ارتباط و تعامل با مخاطبین و دنبال‌کنندگان

در صورتی در پشتیبانی از شبکه های اجتماعی با موفقیت و رشد قابل‌توجه شبکه روبرو خواهید شد که در برقراری ارتباط با دیگران و به‌ویژه مشتریان، درست عمل کنید. در واقع، هدف اصلی از ایجاد و راه‌اندازی شبکه‌ های اجتماعی، ارتباط با مخاطبین و مشتریان است. بنابراین، باید بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات و ارتباط با آن‌ها را برقرار کنید. به پیام‌های دنبال‌کنندگان پاسخ دهید، نسبت به نظرات و انتقادهای آن‌ها اهمیت قائل شوید، با مشتریان خاص و وفادار ارتباط و تعامل سازنده جهت تبلیغ بهتر خدمات و محصولات ایجاد کنید. بدین نحو، ذهنیت و اعتماد مخاطبین نسبت به برند یا شرکت مثبت خواهد شد.

بهینه‌سازی محتوا و شبکه‌ های اجتماعی

در واقع، در فرایند بهینه‌سازی رسانه‌های اجتماعی یا Social Media Optimization (SMO)، سعی بر این است که ترافیک ورودی شبکه های اجتماعی افزایش‌یافته و همچنین اطلاع‌رسانی از کالا و خدمات به شکل حرفه‌ای و درست انجام شود. در حقیقت، پشتیبان شبکه های اجتماعی باید مهارت کافی جهت هدایت مخاطبین و مشتریان به دریافت خدمات و محصولات یک برند را داشته باشد.

بهینه‌سازی شبکه های اجتماعی شبیه فرایند بهینه‌سازی سایت یا (SEO) است. به هر میزان که محتوای جذاب، خلاقانه و باکیفیت تولید کنید و ارتباط بیشتری با مخاطبین هدف خود داشته باشید، (یعنی مشتریان، لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری و … بیشتری داشته باشند)، به همان میزان ورودی و جذب مشتریان شما نیز افزایش خواهد یافت. پس به نحوه اجرای SMO و قواعد آن بسیار دقت کنید.

مهارت تجزیه‌وتحلیل اطلاعات

در مراحل پشتیبانی از شبکه های اجتماعی، باید نسبت به عملکرد و تاثیرگذاری محتواهای منتشر شده بر مخاطبین، تحلیل درستی داشته باشید. برای این موضوع ابزارهای زیادی وجود دارند که یکی از موثرترین آن‌ها، ابزار گوگل آنالیتیک است. باید با استفاده از چنین ابزارهایی از کارایی و تاثیر کمپین‌های مختلف اطلاعات دقیق کسب کرده و بازار کلی تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌ های اجتماعی را بررسی و تحلیل کنید. سپس بر اساس اطلاعات کسب شده، محتواهای بهینه یا سئو شده و همچنین کلمات کلیدی و اصلیِ متناسب با فعالیت شبکه اجتماعی تعریف کرده و در نهایت در شبکه اجتماعی خود منتشر کنید.

تسلط بر نرم‌افزارهای ویرایش و تدوین

اگر فعالیت‌های شما به‌عنوان پشتیبان شبکه، محدود به یک یا دو رسانه اجتماعی است، باید برای ارائه محتوای تصویری و ویدئویی منحصربه‌فرد، به نرم‌افزارهای مختلفی مسلط باشید. نرم‌افزارهایی که به کمک آن‌ها، می‌توانید  ویدیوهای جذاب، کاربرپسند و ارزشمند تهیه کنید، شامل نرم‌افزار فتوشاپ، پریمیر، افترافکت و … هستند.

آشنایی با جدیدترین الگوریتم‌ها و اصول در شبکه‌ های اجتماعی

قواعد و الگوریتم‌های شبکه‌ های اجتماعی، مدام در حال تغییروتحول هستند. بنابراین، کارشناس یا پشتیبان شبکه های اجتماعی باید همواره اطلاعات و سطح دانش خود را در این حوزه، به‌روز کند. ضمن آنکه، نسبت به روند اجرای قوانین و دستورالعمل‌های جدید تسلط کافی داشته باشد. برای مثال از قوانین هشتگ‌گذاری، استفاده از کلمات کلیدی، نوع و ابعاد عکس، نحوه و زمان انتشار پست و … باید مطلع و آگاه باشد. با اجرای چنین اصول و قوانینی، مسلما کاربران جدیدی به شبکه اجتماعی شما جذب خواهند شد که در نهایت، تبدیل به مشتری واقعی می‌شوند.

مدیریت و رهبری قدرتمند

اگر به‌عنوان پشتیبان شبکه های اجتماعی قصد فعالیت در یک سازمان یا شرکت را دارید، باید با افراد خِبره و توانمند در این حوزه مانند نویسندگان، گرافیست‌ها، تدوینگر و … ارتباط داشته باشید. ضمن آنکه، باید مدیریت قوی و راهبردی بر تیم تولید محتوا و سایر عوامل داشته باشد. از همین رو، او علاوه بر نکات ذکر شده، باید به تکنیک‌ها و شیوه‌های صحیح مدیریت مسلط باشد.

درآمد پشتیبانی از شبکه های اجتماعی

میزان درآمد کارشناس و پشتیبان شبکه های اجتماعی، بستگی به میزان مهارت و دانش و همچنین نوع فعالیت او خواهد داشت. پشتیبانی از شبکه های اجتماعی ممکن است که به‌صورت دورکاری، حضوری، نیمه‌وقت یا تمام‌وقت انجام شود. از طرفی، برخی از کارشناسان رسانه‌های اجتماعی، به‌صورت پروژه‌ای، روزمزد یا ماهیانه فعالیت می‌کنند. طبیعتا هر چه ساعات کاری، میزان تخصص و مهارت و گستردگی فعالیت‌های پشتیبان شبکه اجتماعی بیشتر باشد، میزان درآمد و حقوق او نیز افزایش خواهد یافت.