تولید محتوای متنی و بررسی آن

تولید محتوای متنی هنوز شاه‌راه اصلی بازاریابی آنلاین به شمار می‌آید. محتوای متنی سئو شده و باکیفیت، نه‌تنها باعث رشد رتبه‌بندی وب‌سایت شما در گوگل می‌شود، بلکه تعداد مخاطبین و مشتریان واقعی کسب‌وکار شما را نیز افزایش خواهد داد. در این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی در مورد تولید محتوای متنی بیان شده‌اند.

روش‌های تولید محتوای متنی

یکی از برترین و موثرترین شیوه‌های بازاریابی آنلاین یا دیجیتال، تولید محتوای متنی ارزشمند و باکیفیت است. بیشتر کسب‌وکارها و شرکت‌های کوچک یا بزرگ برای آنکه مخاطبین و جامعه هدف خود را با خدمات و محصولاتشان بیشتر آشنا کنند، اقدام به تولید محتوای متنی مفید و کارآمد می‌کنند. بدین ترتیب، آگاهی و شناخت مخاطبین و مشتریان نسبت به ویژگی‌های محصولات و خدمات این‌گونه شرکت‌ها و کسب‌وکارها افزایش‌یافته و اعتماد بیشتری به برند این مجموعه خواهند کرد.

باتوجه‌به منابعی که قصد انتشار محتوای متنی را دارند، باید استراتژی و دستورالعمل محتوا را در نظر گرفت. اگر از محتوای تولید شده در شبکه‌های مجازی پربازدید مانند اینستاگرام، یوتیوب و … استفاده می‌کنید، باید برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری شما در تولید محتوا نسبت به وب‌سایت‌های منتشرکننده محتوای متنی متفاوت باشد. باتوجه‌به اینکه، در وب‌سایت‌ها نیز ممکن است، محتوا به‌عنوان مقاله، وبلاگ و … قابلیت انتشار داشته باشد. در نتیجه، باید بر اساس ویژگی هر یک از منابع منتشرکننده، محتوای متنی تولید شود.

روش‌های تولید محتوای متنی

اهمیت رعایت اصول و قوانین سئو در تولید محتوای متنی

جالب اینکه ارتباط و اعتماد بین مخاطبین و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف در بستر اینترنت، به‌واسطه انتشار محتواهای متنی قوی و ارزشمند، به شکل بهتر و عمیق‌تری ایجاد و حفظ خواهد شد. در فرایند تولید محتوای متنی، علاوه بر اهمیت بخشیدن به نیاز و خواسته جامعه هدف و مخاطبین، باید بر اصول و قواعد سئو نیز مسلط باشید. تسلط بر این تکنیک‌ها باعث افزایش رتبه‌بندی وب‌سایت شما در گوگل و همچنین ترافیک ورودی وب‌سایت شما خواهد شد.

برای مثال، اگر در خصوص بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ، محتوای سئو شده و منحصربه‌فرد تهیه و در وب‌سایت منتشر کنید، گوگل به دلیل رعایت اصول و قواعد سئو و همچنین تولید محتوای متنی قوی و مفید، وب‌سایت شما را به مخاطبین هدفتان پیشنهاد خواهد کرد. در حقیقت، وب‌سایت شما در صفحه اول جستجوی گوگل و در میان سایر رقبا رتبه بهتری خواهد داشت. باتوجه‌به چنین عملکرد موفقی، کاربران بیشتری جذب وب‌سایت شما خواهند شد. در نتیجه، با حفظ چنین استراتژی و برنامه‌ریزی دقیقی، به‌مرورزمان به تعداد کاربران و مشتریان شما افزوده خواهد شد.

انواع تولید محتوای متنی

بر اساس نوع استفاده و کاربردی که محتواهای متنی دارند، این نوع محتواها در انواع مختلفی تقسیم‌بندی شده‌اند که برخی از آن‌ها شامل محتوای وب‌سایت، پیامک، محتوای شبکه‌های اجتماعی، رپورتاژ آگهی، ترجمه، اخبار و … هستند.

مراحل تولید محتوا متنی

فرایند تولید محتوای متنی

برای تولید محتوای متنی به‌صورت اصولی و استاندار بهتر است که برخی اقدامات به بهترین شکل ممکن رعایت شوند.

شناخت مخاطبین و اهمیت به پرسونای مشتری

پیش از آنکه شروع به نگارش و استفاده از کلمات کلیدی در محتوای متنی کنید، باید نسبت به پرسونای جامعه هدف و مشتریان شناخت کافی داشته باشید. عدم توجه به این موضوع، در واقع، عدم توجه به نیاز و خواسته مشتریان واقعی است! تولید محتوای متنی باید بر اساس پاسخگویی نیاز مخاطبین هدف باشد. در این صورت، هیچ بازخورد مثبتی از سوی مخاطبان و جامعه هدف نخواهید داشت.

نسبت به ویژگی‌های جامعه هدف خود یعنی سن، تحصیلات، شغل، محل زندگی و… باید اطلاعات دقیق و کافی در اختیار داشته باشید. برای کسب اطلاعات و آگاهی کافی دراین‌خصوص بهتر است، با کارفرما و سفارش‌دهنده محتوای متنی در ارتباط باشید که محتوای متنی قوی و اثرگذار تهیه کنید.

تدوین استراتژی و هدف‌گذاری مشخص

پس از آنکه اطلاعات کافی نسبت به مخاطبان و مشتریان خود کسب کردید، اینک باید نسبت به تدوین استراتژی قوی و برنامه‌ریزی دقیق اقدام کنید. اگر قصد تولید محتوای متنی مفید و ارزشمند را دارید، بهتر است، هدفمند و بر اساس قواعد مشخص برنامه خود را پیش ببرید. بدین ترتیب، میزان اثرگذاری محتوای متنی شما بر جامعه مخاطبانتان بیشتر و تعداد مخاطبین جدید شما نیز افزایش خواهد یافت.

به‌کارگیری کلمات کلیدی مناسب

برای آنکه محتوای متنی تولید شده از سوی شما در اختیار کاربران و مخاطبان هدف قرار گیرد، باید از کلمات کلیدی مرتبط با محتوای متنی استفاده کنید. برای یافتن کلمات کلیدی اصلی و مرتبط بهتر است، از ابزارهای جستجو کلمه کلیدی استفاده کنید. از طرفی می‌توانید، از پیشنهادهای مرورگر گوگل یا بررسی وب‌سایت رقبا به بیشترین کلمات جستجو شده و پربازدید نیز دسترسی داشته باشید.

از سوی دیگر، باید کلمات و عبارات کلیدی را در موقعیت مناسبی از متن به کار ببرید که هنگام جستجو در مرورگرهای مختلف، محتوای متنی شما به کاربران پیشنهاد شود. برای موفقیت بیشتر در این بخش، بهتر است که اصول سئو را در محتوای متنی رعایت کنید.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

دسته‌بندی موضوع و عناوین محتوا

بهترین محتوای متنی، محتوایی است که ساختار یکپارچه و منسجمی داشته باشد. بدین معنا که نویسنده نقطه شروع و پایان محتوا را به‌خوبی مشخص کند. دسته‌بندی موضوعات و عناوین در محتوا باعث ایجاد ساختار هدفمند و یکپارچه در متن شما خواهند شد. اینکه محتوا با چه موضوعی شروع شده و شامل چه بخش‌ها و عناوینی است، باعث افزایش حس کنجکاوی مخاطب و همچنین مطالعه تمام مقاله از سوی او خواهد شد.

نگارش متن محتوا

اینک با توجه به در نظر گرفتن مراحل قبل، باید اقدام به نگارش متن اصلی محتوا کنید. پیش از آنکه نگارش متن را شروع کنید، بهتر است که در خصوص موضوع اصلی محتوا، ایده‌پردازی قوی داشته باشید. نگارش محتوای متنی منحصربه‌فرد و جذاب همراه با خلاقیت نویسنده شکل می‌گیرد. از سوی دیگر، هنگام نوشتن متن محتوا باید اصول و علائم نگارشی را در نظر بگیرید. متن نوشته شده باتوجه‌به پرسونای مخاطب باید لحنی مناسب و قابل‌درک داشته باشد. در حین نگارش متن، به نیازها و علایق مخاطبان خود توجه کنید که بهترین و بیشترین بازخورد مثبت را از آن‌ها دریافت کنید.

بازبینی و ویرایش متن محتوا

پس از نگارش کل متن محتوا، لازم است، آن را مجددا مطالعه کرده و ایرادات نگارشی یا املائی را ویرایش کنید. این قسمت، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فرایند تولید محتوای متنی به شمار می‌آید. چرا که در صورت وجود ایرادات نوشتاری یا عدم استفاده درست از علائم و کلمات کلیدی، باعث کاهش بازدید از وب سایت شما خواهد شد.

درج تصاویر و عکس‌های باکیفیت

استفاده از عکس‌ها و تصاویر باکیفیت و واضح نیز باعث افزایش جذابیت بصری محتوای شما خواهد شد. تصاویری که مرتبط با متن انتخاب و در میان پاراگراف‌های مختلف محتوا درج خواهند شد.

انتشار محتوا

پس از آنکه تمام مراحل ذکر شده را با دقت انجام دادید، حالا باید مهم‌ترین و اصلی‌ترین مرحله را انجام دهید. پس از تولید محتوای متنی، باید آن را در وب سایت یا سایر منابع موردنظر خود انتشار دهید. بدین ترتیب، متن تهیه شده باتوجه‌به رعایت اصول و قوانین سئو و همچنین در نظر گرفتن دستورالعمل‌های سایر پلتفرم‌های مبتنی بر وب، در اختیار کاربران و مخاطبان هدف قرار می‌گیرد.