شبکه اجتماعی

آشنایی با شبکه های اجتماعی

اگر قصد فعالیت جدی در شبکه‌های اجتماعی پر بیننده و پرطرفدار را دارید یا می‌خواهید پشتیبانی شبکه اجتماعی یک برند یا سازمان را بر عهده بگیرید. باید نسبت به یادگیری و ارتقا برخی از مهارت‌های خود توجه کنید. مسلماً با یادگیری و اجرای موارد ذکر شده در این نوشتار، سرعت رشد و موفقیت شما نسبت به رقبا، افزایش خواهد یافت.پشتیبانی شبکه اجتماعی


در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی زیادی در جهان وجود دارند که در هر یک از آنها، میلیون‌ها و صدها کاربر فعالیت می‌کنند. بازاریابی و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی جهت رشد و افزایش فروش در کسب و کارهای مختلف، این روزها بسیار رایج شده است. بیشتر مدیران و صاحبان کسب و کار به دلیل عدم داشتن فرصت و تخصص کافی جهت فعالیت در این حوزه، نیاز به پشتیبانی شبکه اجتماعی جهت مدیریت و نظارت دقیق‌تر بر شبکه اجتماعی خواهند داشت.

از جمله رسانه‌های اجتماعی پرطرفدار و پر بازدید در کشور ایران می‌توان به اینستاگرام، تلگرام، واتس آپ، توییتر، لینکدین اشاره کرد. برای فعالیت موثر و کارآمد در این نوع شبکه‌ها، باید برنامه‌ریزی دقیق و اصولی در نظر گرفت. هر چند برخی از کاربران، تنها به منزلۀ سرگرمی وارد این نوع رسانه‌ها می‌شوند. اما از سوی دیگر، برخی از افراد و به ویژه کسب و کارهای نوپا و جدید، برای جذب مشتری بیشتر و همچنین افزایش میزان فروش در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

به همین خاطر در فرایند پشتیبانی شبکه اجتماعی، سعی می‌شود تا بر اساس الگوریتم جدید و استراتژی هدفمند، محصولات و خدمات یک برند یا شرکت به صورت حرفه‌ای و موثر، معرفی شده و بدین ترتیب، ترافیک ورودی رسانۀ اجتماعی نیز افزایش یابد


پشتیبانی شبکه اجتماعی

پشتیبانی شبکه اجتماعی باید کاملاً اصولی و تخصصی انجام شود!

به واسطۀ فعالیت موثر و موفق در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان نسبت به تقاضا و نظرات مشتریان اطلاعات دقیق کسب کرده و در راستای جلب رضایت آنها، کیفیت ارائۀ خدمات و محصولات را افزایش داد. پشتیبانی از این نوع شبکه‌ها بر اساس دامنۀ فعالیت و گستردگی سازمان یا یک شرکت، متفاوت است. بدین معنا که برخی از کسب و کارها، نیاز به بیش از یک پشتیبان خواهند داشت یا ممکن است از صفحات کاربری آنها، بیش از 10 ساعت پشتیبانی در طول شبانه‌روز انجام شود. از همین رو، مدیریت شبکه اجتماعی در چنین سازمان‌ها و شرکت‌هایی بسیار حساس و دشوار خواهد بود.

در این صورت، باید پشتیبانی از شبکه‌های اجتماعی را به دست افراد متخصص و کاردان در این حوزه بسپارید. بدین ترتیب، با پیاده‌سازی دستورالعمل‌ها و استراتژی‌های اصولی از سوی پشتیبان یا کارشناس شبکه، رتبه گوگلی و همچنین تعداد جذب مشتریان و مخاطبین هدف روز به روز افزایش خواهد یافت.

در حقیقت، فرایند پشتیبانی شبکه اجتماعی باید مستمر و منظم باشد و همچنین نظارت دقیقی بر نحوۀ انتشار محتواها و بازخورد آنها از مشتریان انجام شود. از سوی دیگر، باید نسبت به اثربخشی مطالب و پست‌ها و همچنین همسو شدن آنها با استراتژی‌ها و اهداف تعیین شده، بررسی و تحلیل دقیق انجام شود. در بخش بعدی مقاله، دانش و مهارت‌های ضروری و مورد نیاز در این حوزه را عنوان خواهیم کرد.


پشتیبانی شبکه اجتماعی باید کاملاً اصولی و تخصصی انجام شود!

مهارت‌های ضروری برای پشتیبانی شبکه اجتماعی

برای آن که پشتیبانی یا مدیریت برخی از شبکه‌های اجتماعی محبوب و پر مخاطب را در دست بگیرید، باید نسبت به آموزش و یادگیری مهارت‌ها و اصول زیر توجه نمایید. در این بخش مهمترین مهارت‌های پشتیبانی از رسانه‌های اجتماعی را عنوان خواهیم کرد.


 مشخص کردن اهداف و برنامه‌ریزی دقیق

در فرایند پشتیبانی شبکه اجتماعی باید تمامی اهداف به طور دقیق، جهت فعالیت در شبکه اجتماعی تعریف شده باشند. با در نظر گرفتن اهداف مشخص، قطعاً مسیر رشد شبکه اجتماعی، مسیری پویا و بدون وقفه خواهد بود که در نظر گرفتن این نکته در شبکه‌های اجتماعی باعث رشد روز افزون شما خواهد شد. برای اهداف تعیین شده نیز باید برنامه‌ریزی شفاف و اصولی داشته باشید و مطابق با برنامۀ تعریف شده، باید قدم برداشت.


 تفکر ایده‌پردازانه و خلاق

در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، هرگز از تولید محتواهای خلاقانۀ بصری یا متنی غافل نشوید! مدیر یا پشتیبان شبکه‌های اجتماعی باید ذهن خلاقانۀ قوی داشته باشد تا محتوای خاص و جذاب برای مخاطبین تهیه کند. در صورت برخورداری از چنین توانمندی، میزان رشد و جذب مخاطبین هدف شما افزایش یافته و از طرفی، در میان سایر رقبا، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.


 مهارت در نویسندگی و تولید محتوای ارزشمند

علاوه بر طراحی و تولید محتواهای بصری جذاب و مخاطب پسند، باید متن نوشته شده در بخش توضیحات یا کپشن نیز تاثیرگذار و ارزشمند باشد. متنی که درک آن آسان و مطالعۀ آن برای مخاطبین جذاب باشد. به همین دلیل مهارت خوب نوشتن یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که در فرایند پشتیبانی شبکه اجتماعی باید به آن توجه کنید. نوع بیان، کلمات، تیترها، عناوین و . . . باید به شکل عالی و خلاقانه نوشته شوند.


مهارت‌های ضروری برای پشتیبانی شبکه اجتماعی

 تهیه و تدوین تقویم محتوا

با طراحی و تهیۀ یک تقویم محتوا، می‌توانید برای انتشار محتوا یا پست زمان دقیقی مشخص کنید. این کار به نظم و پیوستگی فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی کمک زیادی خواهد کرد. به خصوص اینکه بر اساس تقویم محتوا، می‌توانید برای روزهای خاصی از سال، کمپین‌های تبلیغاتی جذاب در نظر بگیرید و بدین نحو، مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد.


 تعیین و تدوین استراتژی

کارشناس شبکه اجتماعی نسبت به اهداف و استراتژی‌های یک سازمان یا شرکت باید درک درستی داشته باشد. بدین شکل فعالیت موفقی در رسانه‌های اجتماعی داشته باشد. اینکه چگونه محتوای جذاب و هدفمند تولید کند، نحوۀ چیدمان و انتشار محتوا، شناخت و ارتباط با مخاطبین و مشتریان از جمله مواردی است که باید پشتیبان شبکه به آنها بپردازد.


 ارتباط و تعامل با مخاطبین و دنبال‌کنندگان

در صورتی در پشتیبانی شبکه اجتماعی با موفقیت و رشد قابل توجه شبکه روبرو خواهید شد که در برقراری ارتباط با دیگران و به ویژه مشتریان، درست عمل کنید. در واقع، هدف اصلی از ایجاد و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی، ارتباط با مخاطبین و مشتریان است. بنابراین، باید بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات و ارتباط را با آنها برقرار کنید. به پیام‌های دنبال‌کنندگان پاسخ داده شود، نسبت به نظرات و انتقادهای آنها اهمیت قائل شوید، با مشتریان خاص و وفادار ارتباط و تعامل سازنده جهت تبلیغ بهتر خدمات و محصولات ایجاد گردد و بدین نحو، ذهنیت و اعتماد مخاطبین نسبت به برند یا شرکت مثبت خواهد شد.


پشتیبانی شبکه اجتماعی و تعامل با مشتریان

 بهینه‌سازی محتوا و شبکه‌های اجتماعی

در واقع، در فرایند بهینه‌سازی رسانه‌های اجتماعی یا Social Media Optimization (SMO)، سعی بر این است که ترافیک ورودی شبکه اجتماعی افزایش یافته و همچنین اطلاع‌رسانی از کالا و خدمات به شکل حرفه‌ای و درست انجام شود. در حقیقت، پشتیبان شبکه اجتماعی باید مهارت کافی جهت هدایت مخاطبین و مشتریان به دریافت خدمات و محصولات یک برند را داشته باشد. بهینه‌سازی شبکه اجتماعی شبیه فرایند بهینه‌سازی سایت یا (SEO) است. به هر میزان که محتوای جذاب، خلاقانه و با کیفیت تولید کنید و ارتباط بیشتری با مخاطبین هدف خود داشته باشید (یعنی مشتریان لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری و . . . بیشتری داشته باشند)، به همان میزان ورودی و جذب مشتریان شما نیز افزایش خواهد یافت. پس به نحوۀ اجرای SMO و قواعد آن بسیار دقت کنید.


 مهارت تجزیه و تحلیل اطلاعات

در مراحل پشتیبانی شبکه اجتماعی، باید نسبت به عملکرد و تاثیرگذاری محتواهای منتشر شده بر مخاطبین، تحلیل درستی داشته باشید. برای این موضوع ابزارهای زیادی وجود دارد که یکی از موثرترین آنها، ابزار گوگل آنالیتیک می‌باشد. باید با استفاده از چنین ابزارهایی از کارایی و تاثیر کمپین‌های مختلف اطلاعات دقیق کسب نموده و بازار کلی تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی و تحلیل کنید. سپس بر اساس اطلاعات کسب شده، محتواهای بهینه یا سئو شده و همچنین کلمات کلیدی و اصلیِ متناسب با فعالیت شبکه اجتماعی تعریف کرده و در نهایت در شبکه‌اجتماعی خود منتشر کنید.


 تسلط بر نرم افزارهای ویرایش و تدوین

اگر فعالیت‌های شما به عنوان پشتیبان شبکه محدود به یک یا دو رسانۀ اجتماعی است، باید برای ارائۀ محتوای تصویری و ویدئویی منحصربه‌فرد، به نرم افزارهای مختلفی مسلط باشید. نرم افزارهایی که به کمک آنها، می‌توانید ویدیوهای جذاب، کاربرپسند و ارزشمند تهیه کنید. از جمله نرم افزار فتوشاپ، پریمیر، افترافکت و . . .


مدیریت و رهبری قدرتمند در پشتیبانی شبکه اجتماعی

 آشنایی با جدیدترین الگوریتم‌ها و اصول در شبکه‌های اجتماعی

قواعد و الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی، مُدام در حال تغییر و تحول است. بنابراین، کارشناس یا پشتیبان شبکه اجتماعی باید همواره اطلاعات و سطح دانش خود را در این حوزه، به روز کند. ضمن آنکه، نسبت به روند اجرای قوانین و دستورالعمل‌های جدید تسلط کافی داشته باشد. برای مثال از قوانین هشتگ‌گذاری، استفاده از کلمات کلیدی، نوع و ابعاد عکس، نحوه و زمان انتشار پست و . . . باید مطلع و آگاه باشد. با اجرای چنین اصول و قوانینی، مسلماً کاربران جدیدی به شبکۀ اجتماعی شما جذب خواهند شد که در نهایت، تبدیل به مشتری واقعی می‌شوند.


 مدیریت و رهبری قدرتمند

اگر به عنوان پشتیبان شبکه اجتماعی قصد فعالیت در یک سازمان یا شرکت را دارید، باید با افراد خِبره و توانمند در این حوزه مانند نویسندگان، گرافیست‌ها، تدوینگر و . . . ارتباط داشته باشید. ضمن آنکه، باید مدیریت قوی و راهبردی بر تیم تولید محتوا و سایر عوامل داشته باشد. از همین رو، او علاوه بر نکات ذکر شده، باید به تکنیک‌ها و شیوه‌های صحیح مدیریت مسلط باشد.


درآمد پشتیبانی شبکه اجتماعی

میزان درآمد کارشناس و پشتیبان شبکه اجتماعی، بستگی به میزان مهارت و دانش و همچنین نوع فعالیت او خواهد داشت. پشتیبانی از شبکه اجتماعی ممکن است به صورت دورکاری، حضوری، نیمه وقت یا تمام وقت انجام شود. از طرفی، برخی از کارشناسان رسانه‌های اجتماعی، به صورت پروژه‌ای، روزمزد یا ماهیانه فعالیت می‌کنند. طبیعتاً هر چه ساعات کاری، میزان تخصص و مهارت و گستردگی فعالیت‌های پشتیبان شبکۀ اجتماعی بیشتر باشد، میزان درآمد و حقوق او نیز افزایش خواهد یافت.


درآمد پشتیبانی شبکه اجتماعی

چگونگی ارتباط با ما

از سه طریق می توانید با ما درارتباط داشته باشید
سه راه ساده

وب سایت مجموعه

از طریق صفحه تماس با ما می توانید درخواست خود را ثبت نمایید

شبکه اجتماعی

از طریق شبکه اجتماعی
نیز می توانید با ما ارتباط داشته باشید

تماس تلفنی

از طریق شماره های دفتر
نیز می توانید با ما ارتباط داشته باشید

نیاز به مشاوره دارید

از طریق صفحه ارتباط با ما
می توانید درخواست مشاوره نمایید.

 

یا با مااز طریق تلفن و یا ایمیل در ارتباط باشید

تماس بگیرید

02632285078

آدرس ایمیل ما

info@irwebs.com

شبکه های اجتماعی ما

بیشتر با ما در ارتباط باشید