طراحی سایت اقساطی و فرایند آن

طراحی سایت اقساطی برای مواقعی که بودجه کافی و لازم جهت طراحی سایت حرفه‌ای و با کیفیت را ندارید، گزینه بسیار عالی و کاربردی محسوب می‌شود. در این مقاله در مورد سایت اقساطی و چگونگی طراحی آن اطلاعات بسیار جامع و خوبی بیان شده‌اند.

طراحی سایت اقساطی

طراحی سایت اقساطی برای بسیاری از کسب‌وکارها به‌خصوص کسب‌وکارهای نوپا، انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. به این دلیل که برخی از مشاغل برای فعالیت در فضای اینترنت، بودجه کافی نداشته و با پرداخت اقساطی، می‌توانند اقدام به راه‌اندازی وب ‌سایت موردنظر کنند. همان‌طور که می‌دانید، فعالیت در بستر اینترنت و افزایش درآمد از این طریق، یکی از اهداف مهم مشاغل مختلف تلقی می‌شود. از همین رو، بیشتر کسب‌وکارها برای رقابت بیشتر با همتایان خود در فضای اینترنت و همچنین ارائه بهتر محصولات و خدمات گسترده؛ وب ‌سایت‌های آنلاین و حرفه‌ای طراحی و پیاده‌سازی می‌کنند.

طراحی سایت اقساطی از سوی شرکت‌های مختلف مهندسی و همچنین از سوی مهندسین متخصص این حوزه انجام می‌شود. باتوجه‌به نیاز و خواسته مشتری، آن‌ها نسبت به طراحی انواع وب ‌سایت شخصی، فروشگاهی، شرکتی و ... اقدام خواهند کرد. البته برای آنکه وب‌ سایت شما فعالیت مستمر و کارآمد داشته باشد، باید به اجرای برخی دستورالعمل‌ها نیز بپردازید. از جمله بهینه‌سازی وب ‌سایت برای موتورهای جستجو یا سئو، طراحی UI و UX مناسب، همچنین استفاده از افزونه‌های کاربردی و به‌روز، انتشار محتوای باکیفیت و مخاطب‌پسند.


فرایند طراحی وب ‌سایت اقساطی همانند فرایند طراحی وب ‌سایت به‌صورت نقد یا پرداخت یکجا است. از همین رو، نگرانی از لحاظ کم‌وکاستی در نوع و روش طراحی سایت نخواهید داشت. طبق قرارداد منعقد شده میان شرکت مُجری و سفارش‌دهنده وب‌ سایت، تمام مراحل طراحی سایت به‌صورت اصولی و دقیق انجام می‌شوند.

روند طراحی سایت اقساطی

طراحی سایت اقساطی مناسب چه کسب‌وکارهایی است؟

در میان بسیاری از مشاغل مختلف، برخی از آن‌ها نیاز اساسی به طراحی وب ‌سایت اقساطی دارند که بدین طریق خدمات و محصولات آن‌ها باکیفیت بهتری به مخاطبین هدف معرفی شوند.

استارتاپ‌ها

طراحی سایت اقساطی برای استارتاپ‌ها، بسیار مهم است. معمولا استارتاپ‌ها در ابتدای فعالیت خود، بودجه کافی برای طراحی و راه‌اندازی وب ‌سایت را ندارند. به همین خاطر، بیشتر آن‌ها سفارش طراحی سایت حرفه‌ای و باکیفیت را به شرکت‌هایی می‌دهند که از شرایط پرداخت اقساطی جهت طراحی سایت برخوردار باشند. از سوی دیگر، با حفظ بودجه خود می‌توانند، به توسعه و رشد کسب‌وکار جدید خود در زمینه‌های دیگر بپردازند. باتوجه‌به نیاز و خواسته آن‌ها، طراح سایت حرفه‌ای، اقدام به طراحی و پیاده‌سازی وب ‌سایت استارتاپی خواهد کرد.

کسب‌وکارهای جدید

طراحی وب‌ سایت اقساطی برای کسب و کارهای نوپا و جدید نیز از سوی شرکت‌های مختلف انجام می‌شود. بیشتر کسب‌وکارهای جدید، حضور فیزیکی در جامعه ندارند و تنها به‌واسطه فعالیت در فضای اینترنت؛ قصد معرفی محصول یا خدمات خود را خواهند داشت. بنابراین، طراحی سایت حرفه‌ای و کارآمد برای آن‌ها، به‌صورت اقساطی، عملی بسیار مناسب و پرسود خواهد بود. باتوجه‌به اینکه، با کمترین بودجه و همچنین در زمان بسیار اندک، به سود و فروش بالا می‌رسند و در نهایت نسبت به رقبای خود اعتبار بیشتری در میان مشتریان کسب خواهند کرد.

ارتقا وب ‌سایت قدیمی

طراحی سایت اقساطی برای شرکت‌ها یا افرادی که قصد ارتقا وب ‌سایت خود را دارند؛ بسیار مناسب است. آن‌ها می‌توانند، وب ‌سایت قدیمی خود را به یک وب ‌سایت کاملا حرفه‌ای و مخاطب‌پسند بدون پرداخت هزینه به‌صورت یکجا تبدیل کنند. افزودن امکانات و قابلیت‌های جدید، بهینه‌سازی وب ‌سایت برای موتورهای جستجو، درج یا انتشار محتواهای جذاب و مفید و ... از جمله مواردی هستند که باعث ارتقا بیشتر وب ‌سایت قدیمی خواهند شد.

طراحی سایت برای مشاغل قدیمی با بودجه کم

طراحی وب ‌سایت اقساطی برای کسب‌وکارهای قدیمی که بودجه کمی دارند، انتخاب مناسبی خواهد بود. آن دسته از مشاغل قدیمی که می‌خواهند، در بستر اینترنت فعالیت مستمر و پربازده داشته باشند؛ این مدل از طراحی سایت برای آن‌ها بسیار مطلوب خواهد بود. با طراحی وب ‌سایت فروشگاهی یا شرکتی می‌توانند، محصولات و خدمات خود را به طور گسترده به مشتریان معرفی کنند.

جالب اینکه بسیاری از مشاغل سنتی و قدیمی نیز از چنین پیشنهاد و برنامه‌ای استقبال کرده‌اند و بدین طریق، به کسب درآمد بالا رسیده‌اند. از طرفی، بدون محدودیت مکانی و زمانی اقدام به فروش محصولات خود به سایر شهرها و کشورها کرده‌اند. بدین ترتیب، تبدیل به یک برند معتبر داخلی یا خارجی خواهند شد.

طراحی سایت اقساطی برای مشاغل مختلف

طراحی سایت اقساطی به‌صورت اختصاصی

برخی از شرکت‌ها یا اشخاص حقیقی، قصد طراحی سایت اختصاصی با امکانات و قابلیت‌های ویژه دارند. طراحی سایت اقساطی به این دسته از افراد نیز پیشنهاد می‌شود. به این دلیل که در حالت کلی، طراحی سایت اختصاصی از سوی شرکت‌های مختلف، نیاز به بودجه و هزینه بالایی خواهد داشت. برای آنکه باتوجه‌به نیاز و خواسته آن‌ها، طراحی و راه‌اندازی وب ‌سایت به‌صورت کاملا اختصاصی و حرفه‌ای انجام شود؛ این شیوه طراحی سایت به آن‌ها توصیه می‌شود. با کسب درآمد از وب ‌سایت اختصاصی، به‌مرورزمان، می‌توانند اقساط خود را به طور منظم بپردازند؛ ضمن آنکه در صورت نیاز می‌توانند، وب‌ سایت خود را توسعه یا ارتقا بدهند.

ویژگی‌های طراحی سایت اقساطی

طراحی سایت اقساطی نیز مانند سایر روش‌های طراحی سایت از ویژگی‌های مهم برخوردار است. در این بخش از مقاله به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بهینه‌سازی وب ‌سایت یا سئو

در فرایند طراحی وب ‌سایت اقساطی، از تکنیک‌های سئو جهت بهینه‌سازی وب ‌سایت برای موتورهای جستجو استفاده می‌شود. به‌واسطه اجرای اصول سئو بر روی وب ‌سایت، دسترسی کاربران به آدرس سایت و صفحات مختلف وب ‌سایت سریع خواهد شد. ضمن آنکه، در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو، وب‌ سایت شما در رتبه بالاتری قرار می‌گیرد. این عملکرد باعث افزایش بازدید و ترافیک وب ‌سایت می‌شود. اگر بهینه‌سازی وب ‌سایت به‌درستی انجام نشود، مطمئنا عملکرد وب ‌سایت نیز مطلوب و کارآمد نخواهد بود. از سوی دیگر، در صورت اجرای صحیح اصول سئو، موفقیت وب ‌سایت شما در میان رقبا بیش از پیش دیده می‌شود.

طراحی اختصاصی UI و UX

رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در طراحی سایت اقساطی باید بسیار حرفه‌ای و اختصاصی انجام شوند. درحالی‌که از المان‌ها و عناصر گرافیکی مناسب و جذاب برای زیباسازی ظاهر و ب‌سایت استفاده می‌کنید؛ باید تجربه کاربری یا احساس خوبی در مخاطب هدف نیز ایجاد کنید. بدین شکل، کاربران واقعی مدت‌زمان بیشتری در وب ‌سایت شما حضور خواهند داشت و ضمنا از محیط وب ‌سایت نیز لذت بیشتری خواهند برد. توجه به این نکات باعث افزایش رتبه شما در گوگل یا سایر موتورهای جستجو نیز خواهد شد.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب و لینک‌دهی درست

یکی از ویژگی‌های مهم وب‌ سایت موفق و کارآمد، استفاده از کلمات کلیدی و اصلی مناسب است. باتوجه‌به نوع کلماتی که از سوی مخاطبین هدف جستجو می‌شود، کلمات کلیدی و اصلی خود را انتخاب کنید. بسیاری از سایت‌ها به دلیل عدم توجه به این ویژگی، رتبه و جایگاه کمتری نسبت به رقبا در موتورهای جستجو دارند. نکته مهم دیگری که در طراحی وب‌ سایت اقساطی باید به آن توجه کنید. لینک‌دهی مناسب صفحات به یکدیگر است. در صورت اجرای صحیح این تکنیک، مطمئنا بازخورد و عملکرد وب ‌سایت شما به‌مرورزمان موفقیت‌آمیز و مطلوب خواهد بود.

ریسپانسیو یا واکنش‌گرا بودن وب‌ سایت

مهم‌ترین ویژگی که در فرایند طراحی وب ‌سایت اقساطی باید به آن توجه کرد؛ ریسپانسیو یا واکنش‌گرا بودن وب‌ سایت است. اهمیت به این ویژگی نیز باعث می‌شود که کاربران امکان استفاده از وب‌ سایت توسط دستگاه‌های مختلف را داشته باشند. در صورت عدم برخورداری از چنین ویژگی، برخی از صفحات و امکانات وب ‌سایت در دستگاه‌های دیجیتال مانند گوشی همراه یا تبلت برای استفاده کاربران بارگذاری نخواهد شد. در نتیجه، بازدید از وب‌ سایت نیز کاهش می‌یابد.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی و پیاده‌سازی قالب مناسب

برای آنکه طراحی سایت اقساطی به‌صورت حرفه‌ای و مدرن انجام شود؛ بهتر است که از قالب‌های جدید یا اختصاصی استفاده کنید. بدین ترتیب، میزان جذابیت و کیفیت وب‌ سایت شما نیز بیشتر می‌شود. قالب‌های استاندارد و متنوع زیادی در سیستم‌های مدیریت محتوا یا سایر روش‌های طراحی وب ‌سایت وجود دارند. متناسب با حوزه فعالیت و کسب‌وکار خود می‌توانید، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده؛ سپس در طول فعالیت وب ‌سایت آن‌ها را ارتقا دهید.

نصب و اجرای افزونه‌های کاربردی

برای بهتر و بیشتر دیده‌شدن وب ‌سایت، حتما از افزونه‌های پرکاربرد و مدرن در طراحی وب سایت اقساطی استفاده کنید. افزونه Yoast seo یکی از افزونه‌های پرقدرت و مهم در طراحی سایت است. WPForms یکی دیگر از افزونه‌های پرطرف‌دار و پرکاربرد برای ایجاد صفحات تماس در اغلب سیستم‌های مدیریت محتوا به‌ویژه وردپرس به شمار می‌آید. افزونه UPdraftPlus نیز از دیگر افزونه‌های پرکاربردی است که جهت پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات مورداستفاده قرار می‌گیرد. بر اساس نوع وب‌ سایت، می‌توانید از افزونه‌های مناسب و کارآمد استفاده کنید.

درج و انتشار محتوای باکیفیت و مناسب کسب‌وکار

در طراحی سایت اقساطی، حتما به نوع و کیفیت محتواهای درج شده در وب‌ سایت دقت کنید! متاسفانه بسیاری از وب‌ سایت‌ها به دلیل عدم استفاده از محتوای ارزشمند و یونیک، رتبه و جایگاه خوبی در موتورهای جستجو ندارند. برای آنکه فعالیت وب‌ سایت به‌صورت مستمر با موفقیت همراه باشد، از محتواهای باکیفیت و کاربرپسند استفاده کنید. اگر در تهیه و انتشار محتوا به نیاز و سلیقه مخاطبین توجه کنید، قطعا بازدید از وب‌ سایت شما افزایش می‌یابد.

سازگاری با موتورهای جستجو یا مرورگرهای مختلف

وب ‌سایت حرفه‌ای و مخاطب‌پسند باید قابلیت سازگاری با مرورگرهای مختلف را داشته باشد. برخی از وب‌ سایت‌ها تنها در مرورگرهای گوگل کروم یا اینترنت اکسپلورر قابلیت بارگذاری دارند. این ویژگی به‌مرورزمان از میزان بازدید مخاطبین هدف می‌کاهد. ضمن آنکه، به‌عنوان یک نقص یا ایراد در وب‌ سایت مطرح خواهد شد. از همین رو، پیشنهاد می‌کنیم، حتما وب‌ سایت خود را طوری طراحی و راه‌اندازی کنید که با موتورهای جستجو پرکاربرد و جدید سازگار باشد.

سرعت بارگذاری و لود بالای صفحات وب ‌سایت

صفحات وب ‌سایت به‌ویژه صفحه اول سایت در فرایند طراحی وب‌ سایت اقساطی باید سرعت لود بالایی داشته باشند. مخاطبین هدف شما زمان اندکی برای حضور و فعالیت در سایت‌های مختلف را دارند. برای آنکه میزان بازدید و همچنین زمان حضور مخاطبین هدف در وب ‌سایت شما بیشتر شود، بهتر است که سرعت بارگذاری صفحات مختلف‌سایت خود را افزایش دهید.

سرعت لود مطالب

دسترسی آسان و سریع کاربران به بخش‌های مختلف وب ‌سایت

حتما در طول طراحی سایت اقساطی به ساده بودن محیط وب‌ سایت در عین جذاب بودن و منحصربه‌فرد بودن ظاهر سایت توجه کنید. وب ‌سایت‌های فعال زیادی هستند که جذابیت ظاهری بالایی دارند، اما دسترسی کاربر به قابلیت‌ها و امکانات وب ‌سایت بسیار پیچیده و دشوار است! چنین طراحی، باعث سردرگمی و عدم رضایت کاربر از حضور در وب ‌سایت شما خواهد شد. برای آنکه ورودی و بازدید سایت و همچنین رضایت کاربران واقعی وب ‌سایت شما بیشتر شود؛ حتما دسترسی به قابلیت‌ها و امکانات مختلف وب ‌سایت را برای کاربران آسان و سریع کنید.

فرایند طراحی سایت اقساطی

برای آنکه طراحی وب ‌سایت اقساطی به‌صورت اصولی و حرفه‌ای انجام شود؛ باید مراحل مختلفی را طی کنید. به نتیجه رساندن هر مرحله، یک گام شما را به وب ‌سایت موفق نزدیک خواهد کرد. در این بخش از مقاله به نحوه و مراحل طراحی سایت می‌پردازیم، لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید.

مشخص‌کردن اهداف

مهم‌ترین مرحله در فرایند طراحی سایت اقساطی، شناسایی اهداف مشتریان و مخاطبین هدف است. بدون بررسی اهداف مشتریان، طراحی سایت هدفمند و پربازده برای شما امکان‌پذیر نخواهد بود. انجام این مرحله با تعامل و برگزاری جلسات متعدد با سفارش‌دهنده صورت می‌گیرد.

  • اینکه چه نوع وب ‌سایتی در نظر دارید؟
  • مخاطبین هدف شما چه طیفی از افراد جامعه هستند؟
  • معرفی سایت‌های رقبا و نوع فعالیت آن‌ها؟
  • علاقه‌مندی‌ها و سلیقه مخاطبین هدف شما چگونه است؟

همه این‌ها از جمله سوالاتی هستند که باید در این جلسات مورد بررسی و بازبینی قرار بگیرند. در صورت ارائه پاسخ دقیق به این سوالات، مسیر و مراحل انجام پروژه به‌درستی و با سرعت مطلوب پایان خواهد یافت.

تعیین مدت‌زمان اجرای پروژه

پس از اینکه اهداف به‌صورت شفاف مشخص شدند؛ باید مدت‌زمان طراحی سایت اقساطی را مشخص کنید. در این مرحله ممکن است، منابع موردنیاز، تعداد صفحات وب‌ سایت، ویژگی هر صفحه، زمان اجرای پروژه و ... نیز بررسی شوند. معمولا در این مرحله، چارت یا نمودار زمان‌بندی شده طراحی می‌شود که بدین طریق، مراحل و مدت‌زمان اجرای پروژه؛ به شکل بهتر و شفاف‌تری مشخص شوند.

ایجاد و طراحی نقشه سایت

پیاده‌سازی یا طراحی وب‌ سایت اقساطی بدون نقشه روند بسیار کند و مشکل‌سازی خواهد بود. با درنظرگرفتن اهداف و همچنین محدوده پروژه، می‌توان نسبت به طراحی نقشه سایت یا Map Site اقدام کرد. در این مرحله باید عناصر و صفحات مشخص شوند. ایده‌پردازی در این بخش از سوی طراحان وب‌ سایت، بیشتر دیده می‌شود. ارتباط میان صفحات مختلف، نوع و ویژگی عناصر به‌کاررفته در سایت از مهم‌ترین گزینه‌های نقشه سایت به شمار می‌آیند.

طراحی یا ساخت Wireframe  در فرایند طراحی سایت اقساطی

پس از آنکه نقشه سایت را طراحی کردید، اینک باید طرح اولیه از سایت را به‌صورت دستی یا به کمک ابزارهای مختلف، ایجاد کنید. ابزارهایی مانند  Adobe XD، Mockplus، Justinmind  و ... از جمله ابزارهای پرکاربرد در این حوزه محسوب می‌شوند. توسط این ابزارها، نحوه قرارگیری عناصر مختلف در صفحات وب‌ سایت، نوع عملکرد آن‌ها، شیوه برقراری ارتباط میان صفحات مشخص خواهد شد.

طراحی قالب مناسب برای سایت

طراحی قالب پیش رفته و کاربردی متناسب با سبک و رنگ برند شما انجام می‌شود. برای آنکه در فرایند طراحی وب‌ سایت اقساطی به‌ظاهر و نمای وب ‌سایت نیز توجه بیشتری شود؛ از قالب‌های حرفه‌ای و به‌روز و تصاویر و اشکال گرافیکی بهینه در وب ‌سایت استفاده خواهد شد. ضمن آنکه، سادگی و جذاب بودن نوع طرح‌ها و رنگ‌ها نیز مدنظر خواهد بود.

تولید و انتشار محتوا

تهیه و تولید محتوای باکیفیت و مفید باعث تعامل بیشتر مخاطبین هدف با شما خواهد شد. نکته قابل‌توجهی که بسیاری از افراد نسبت به انجام آن بی‌توجه هستند. اگر محتوای خاصی برای وب ‌سایت خود در نظر دارید، حتما آن‌ها را در اختیار طراح سایت یا تیم طراحی سایت اقساطی قرار دهید. بهتر است، بر اساس اصول سئو، اقدام به تولید و انتشار محتوا در وب‌ سایت کنید.

محتوای سئو شده، مسلما میزان موفقیت وب ‌سایت شما و همچنین افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو را در پی خواهد داشت. با تولید محتوا صوتی، تصویری، ویدئویی، متنی و ... باکیفیت و کاربرپسند؛ میزان بازدید از وب ‌سایت شما بیشتر خواهد شد. در نتیجه، دستیابی به اهدافتان نیز سریع‌تر شکل می‌گیرد. نکته مهم دیگری که برای تولید محتوا باید در نظر بگیرید، استفاده از کلمات کلیدی پرکاربرد به شیوه صحیح و درست است. به هر میزان که از کلمات کلیدی و اصلی به طور دقیق و درست استفاده کنید؛ به همان مقدار دسترسی کاربران به محتوای وب‌ سایت شما سریع‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شود.

تولید محتوا

کدنویسی در طراحی وب ‌سایت اقساطی

بعد از آنکه قالب وب ‌سایت مشخص شد، مرحله بعد در طراحی سایت اقساطی، انجام مرحله کدنویسی است. در این مرحله برای توسعه وب ‌سایت، از کدهای برنامه‌نویسی  HTML، CSS، PHP   و ... استفاده می‌شود. در این مرحله UI و UX مناسب باید برای وب‌ سایت در نظر گرفته شود. انجام این مرحله بسیاری تخصصی بوده و معمولا توسط افراد مسلط به برنامه‌نویسی انجام خواهد شد. در صورت اجرای نادرست این مرحله، سرعت لود و بارگذاری بخش‌های مختلف وب‌ سایت با مشکل مواجه می‌شود.

تست و آزمایش

مرحله مهم دیگری که در فرایند طراحی وب ‌سایت اقساطی به آن باید اشاره کرد؛ مرحله تست یا بازبینی وب‌ سایت است. پس از انجام درست و دقیق تمامی مراحل ذکر شده، باید پیش از اجرای نهایی پروژه؛ تمام بخش‌ها و قسمت‌های مختلف را تست کرد. فعال‌بودن یا نبودن لینک‌ها، صفحات، سرعت لود هر صفحه، کیفیت تصاویر و ویدئوها و ... باید بررسی شده و در صورت لزوم اشکالات موجود رفع‌ورجوع شوند.

راه‌اندازی نهایی وب ‌سایت

آخرین مرحله از مراحل طراحی سایت اقساطی، اجرا و راه‌اندازی وب‌ سایت روی مرورگرهای مختلف است. حتما این مرحله را بادقت انجام دهید و پس از اجرای دقیق و درست پروژه نحوه دسترسی به بخش‌های مختلف را به مشتری بازگو کنید. بدین ترتیب، مشتری و سفارش‌دهنده وب‌ سایت، مدیریت بهتری بر وب ‌سایت و عملکرد آن خواهد داشت.

پشتیبانی و به‌روزرسانی سایت

وب ‌سایت‌های پربازدید و پرترافیک، وب ‌سایت‌هایی هستند که اطلاعات و داده‌های آن‌ها به طور منظم در حال به‌روزرسانی است. مهم‌تر از همه، پشتیبانی خوبی از اطلاعات به طور صحیح و منظم انجام می‌شود. اگر مشتری نسبت به فرایند انجام این کارآگاهی کاملی ندارد، حتما راهنمایی‌های لازم را دراین‌خصوص به او ارائه کنید. چرا که بدون انجام پشتیبانی یا به‌روزرسانی وب‌ سایت، طراحی سایت اقساطی نیز چندان ثمربخش و کارآمد نخواهد بود!